BM Ateşkes Kararı Aldıktan Sonra Doğu Guta’da Hava Saldırıları Arttı

BM Ateşkes Kararı Aldıktan Sonra Doğu Guta’da Hava Saldırıları Arttı
Mart 07 21:16 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları Ağı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun aldığı ateşkes kararından sonra Esed Rejiminin Doğu Guta sadece 10 günde 329 sivili katlettiğini rapor etti.

Ateşkes kararına rağmen Doğu Guta, Hama ve İdlib’teki hava saldırılarına devam eden İran destekli Esed Rejiminin öldürdüğü 329 sivilden 57’sinin çocuk ve 29’unun kadın olduğu kaydedildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, ‘Esed Rejiminin gelecek aylarda da Suriye halkına kıyamet yaşatma niyetinde olduğunu’ ifade etti.

Suriye İnsan Hakları Ağı tarafından hazırlanan raporda Birleşmiş Milletlerin 24 Şubat’ta aldığı 1 aylık insani ateşkes kararından sonra, rejim ve Rusya’nın saldırılarının daha da arttığı belirtildi.

57’si sivil ve 29’u kadın toplam 329 sivilin hayatını kaybettiği saldırılarda hastane ve benzer 7 kamu hizmet binasının da imha edildiği aktarıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Doğu Guta’da rastgele hava saldırıları düzenlendiği yönündeki raporları yalanladı.

Suriye İnsan Hakları Ağı tarafından hazırlanan raporun tavsiyeler bölümünde, uluslararası aktörlerden Rusya’ya baskı yaparak insani yardımların sürdürülebilir şekilde ulaştırılabilmesi, ağır hasta ve yaralıların tahliye edilmesi, en az 2 bin 400 protezin bölgeye girmesini sağlamaları talep edildi.

Sivil Savunma verilerine göre, rejim güçleri ve destekçilerinin, muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta’ya 19 Şubat-6 Mart döneminde düzenlediği hava ve kara saldırılarda 834 sivil hayatını kaybetti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: