BM Elçisi: Gazze’de Savaşın Eşiğine Gelindi

BM Elçisi: Gazze’de Savaşın Eşiğine Gelindi
Mayıs 31 10:30 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Elçisi, Güvenlik Konseyine yönelik konuşmasında İsrail ile HAMAS grubu arasında artan gerginliğin Gazze’yi savaşın eşiğine getirdiğini söyledi.

Ortadoğu Elçisi Nickolay Mladenov, BM Güvenlik Konseyinin HAMAS ile İsrail arasında alevlenen ateşe karşılık verme konusunda yetersiz kaldığını belirtti.

Nickolay Mladenov’un kullandığı sert ifadeler dikkat çekti.

Kudüs’ten video konferansla genel kurula bağlanan Nickolay Mladenov, ‘bu son saldırılar, her geçen gün savaşın eşiğine nasıl geldiğimize dair hepimiz için bir uyarıdır’ şeklinde konuştu.

İsrail’in onlarca sivili öldüren orantısız güç kullanımına karşın BM’nin Filistinlileri suçlayan tavır sergilediği görüldü.

BM Güvenlik Konseyi, HAMAS ve İslami Cihadın attığı füzeleri kınama çağrısında bulunan Amerika Birleşik Devletlerinin talebiyle acil toplandı.

Güvenlik Konseyinin daimi elçisi olmayan ve Arap ülkelerini temsil eden Kuveyt ise ABD tarafından hazırlanan taslak metninin kabul edilmesini engelledi.

Kuveyt, kendileri tarafından hazırlanan çözüm taslağının görüşülmesini istedi.

İsrail’in haftalardır devam eden barışçıl gösterilere yönelik sert müdahalelerinin ve ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınmasının ardından artan sivillere yönelik saldırılarından sonra Gazze’deki cihat yanlısı grupların İsrail’i hedef alan operasyonlar düzenlediği bildirildi.

Çatışmalardan sonra HAMAS ile İsrail arasında artan tansiyon 2014 savaşından bu yana en yüksek seviyeye geldi.

İsrail, HAMAS hedeflerinin yanı sıra Gazze’deki sivil yerleşim alanlarını da vuruyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: