BM İnsan Hakları Ofisinden Suudi Arabistan’a Çağrı

BM İnsan Hakları Ofisinden Suudi Arabistan’a Çağrı
Mayıs 29 13:21 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi, Salı günü yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’a ‘kadın hakları savunucuları’ ve diğer aktivistler hakkında bilgi vermesi çağrısında bulundu.

Ofis, gözaltında tutulan aktivistlerin haklarından mahrum bırakılmadığından emin olmak istiyor.

BM İnsan Hakları Ofis Sözcüsü Liz Throssell, Cenevre’de yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bunların arasına meşru temsik hakkı, tutuklanma gerekçesini bilme hakkı, kendilerine yöneltilen yargılamanın doğası, ailelerine ulaşma hakları ve makul bir vakit içinde bağımsız bir yargılamanın yapılacağı yetkililerin karşısına çıkarılma hakkı girer.”

Suudi Arabistan, geçen hafta tanınan ‘insan hakları savunucularından’ Muhammed El Bacadi’yi tutuklamıştı. Gelişmeyi aktaran Uluslararası Af Örgütüne göre Riyad Yönetimi, kadın hakları savunucularına yönelik sert bir kampanya yürütüyor.

Son dönemde tutuklanan aktivistlerden dördü serbest bırakılırken diğer yedisinin halen gözaltında olduğu kaydedildi.

Çoğu kadın olan tutuklular daha önce kadınların da araba kullanabilmesini ve velisi olmadan hareket edebilme hürriyeti tanınmasını talep eden isimler.

Hükumet önceki hafta bir dizi tutuklamalara imza atmış, gözaltına alınanların yabancı topluluklarla ilişkili olduğunu ve denizaşırı düşmanlar tarafından finanse edildiklerini öne sürmüştü.

Önceki haftaki açıklamada diğer şüphelilerin arandığı belirtilmiş fakat isim verilmemişti.

Devlet Televizyonu tutuklananları ‘elçilik ajanları’ olarak niteliyor.

Amerika Birleşik Devletleri ABD ve İngiltere’nin yakın müttefiki olan Suudi Arabistan’da kadınlara yönelik reformlar devam ederken reform isteyen kadın aktivistlerin deniz aşırı düşmanların ajanı suçlamasıyla tutuklanması dikkat çekti.

Tutuklanan Bacadi, yasaklı Suudi Sivil ve Siyasi Hakları Kuruluşunun bir üyesi. El Bacadi daha önce de tutuklanmış ve hapis cezası almıştı.

BM İnsan Hakları Ofisi ayrıca 12 Mayıs’ta Kuveyt’ten deport edildikten sonra kaybolan Suudi Prens Nevaf Telal Raşid hakkında da bilgilendirme istedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: