BM Raporu: 12 Yaşındaki Rohingyalı: Kardeşimi Gözümün Önünde Vurdular; Henüz 7 Yaşındaydı

BM Raporu: 12 Yaşındaki Rohingyalı: Kardeşimi Gözümün Önünde Vurdular; Henüz 7 Yaşındaydı
Ekim 12 08:49 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi ‘Myanmar Güvenlik Güçlerinin Rohingyalı etnik toplumun ülkelerine geri dönmesini engellemek için iyi orfanize olmuş, koordineli ve sistematik saldırılar düzenlediğini’ rapor etti.

Raporda Rohingyalı Müslümanlarla yapılan röportajlara da yer verilirken etnik temizliğin 25 Ağustos’taki Myanmar güçlerine yönelik saldırıdan önce başladığı ve katliam, işkence ve çocuklara tecavüz ile sürdürüldüğü vurgulandı.

Birleşmiş Milletler, yarım milyondan fazla Rohingyalının sürgün edildiğini ve evlerinin, mahsullerinin ve köylerinin yakıldığını belirtti.

Myanmar Hükumetinin operasyonlarını ‘etnik temizliğin kitabını yazdılar’ ifadeleriyle tanımlayan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Zeyd Raad El Hüseyin, evlerini terk etmek zorunda kalan Rohingyalılar için ‘bu tahkir edici zorlu yolculuğun dönüşü yok gibi görünüyor’ dedi.

BM Raporunda şu ifadelere yer verildi: “Güvenilir bilgiler gösteriyor ki Myanmar Güvenlik Güçleri Rohingyalıların varlıklarını, mallarını ve tüm köylerini yalnızca onları sürmek amacıyla değil aynı zamanda kaçan Rohingyalıların evlerine geri dönmesini de engellemek için kasten yaktılar.”

Raporda 12 yaşındaki bir kız çocuğunun anlattıklarına da yer verildi:

“Askerler ve Budist siviller evimizi kuşattı ve ateş açtılar. Bir panik durumu oluştu. Kız kardeşimi gözümün önünde vurdular. Henüz 7 yaşındaydı. Ağladı ve bana kaçmamı söyledi. Onu korumaya ve onunla ilgilenmeye çalıştım ama hiçbir tıbbi malzememiz yoktu ki! Çok kan kaybetti ve öldü. Onu kendi ellerimle toprağa verdim.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: