BM: Şam Savaşı Derhal Durdurulmalı

BM: Şam Savaşı Derhal Durdurulmalı
Mart 24 12:35 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler BM Suriye İnsani Danışmanı Jan Egeland, başkent Şam’da başlayan savaş nedeniyle 300 bin kişinin dış dünyayla ve insani yardımlarla bağının koptuğunu belirterek çatışmaların durdurulması gerektiğini söyledi.

Egeland, Reuters’la yaptığı mülakatta ‘bu kişiler tamamen bizim yardımlarımıza bağımlı yaşıyor. Eğer önümüzdeki haftalar içinde oraya ulaşamazsak açlık baş gösterecek’ dedi.

Şam kırsalındaki Duma ve Kefr Betna’da sırasıyla 161.000 ve  142.000 sivil kuşatma altında bulunuyor. Gıda stokları tükenmek üzere olan sivillerin tedarik yollarının da kapandığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler’in söz konusu teklifinin siyasi gerekçelere dayandığını belirten gözlemciler, Suriye’nin birçok yerindeki kuşatma ve açlık problemine karşın Şam operasyonunun neden olduğu iddia edilen potansiyel tehlikenin Esed Rejimini korumak için öne sürüldüğü görüşünde.

Suriyeli Muhaliflerin yardım konvoylarına izin vermediği yönünde algı oluşturmayı amaçladığı düşünülen açıklamadaki asıl amacın Sünni direnişçilerin Esed Rejiminin kalesindeki ilerleyişini durdurmak olduğu düşünülüyor.

Egeland, ‘taraflar arasındaki çatışmaların giderek artmasının sivillere daha çok zarar verdiğini’ belirterek ‘Duma’dakilerin Ekim ayından beri BM yardımı alamadığını’ da ekledi.

Bölgeden haber yapan kaynaklar, Esed Rejiminin kuşatma altında tuttuğu bölgelere insani yardım konvoylarını sokmadığını belirtiyor.

Heyet Tahrir eş Şam liderliğinde yürütülen operasyonlarda Şam ve Hama’daki kuşatmaların kırılması hedefleniyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: