BM Yetkilisi: “Esed’e Engel Olmazsak Halka Kıyameti Yaşatacak”

BM Yetkilisi: “Esed’e Engel Olmazsak Halka Kıyameti Yaşatacak”
Mart 07 22:22 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, İnsan Hakları Konseyinde yaptığı konuşmada Suriye’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Zeyd Raad El Hüseyin, ‘Esed Rejiminin gelecek aylarda da halkına kıyamet yaşatma niyetinde olduğunu’ ifade etti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri El Hüseyin, ‘felaket planının önüne geçmek gerektiğini’ belirttiği açıklamada ‘Esed Rejiminin Uluslararası Ceza Mahkemesine sevk edilmesini’ teklif etti.

İnsan Hakları Konseyinin 37. oturumunda konuşan Zeyd Raad El Hüseyin, Suriye savaşında en az 400 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Zeyd Raad El Hüseyin’e göre savaşta çoğu çocuk 1 milyondan fazla Suriyeli ağır yaralandı. BM Görevlisi, can kaybı ve yaralanmalardan Rejim ve destekçilerinin sorumlu olduğunu vurguladı.

Ülkede 11 milyon sivilin evlerini terk etmeye zorlandığını, 10 binlerce tutuklunun insanlık dışı muamele ve işkenceye tabi tutulduğunu ve pek çok kişinin ortadan kaybolduğunu ifade eden Hüseyin, hastanelere ve pazar yerlerine ‘kasten’ saldırı düzenlendiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin: “Kendi halkını çok kolay bir şekilde öldürmeye hazır olduğunuzda, yalan söylemek de çok kolay. Suriye hükümetinin sivilleri korumak için her türlü önlemi aldığı iddiaları açıkçası saçmalıktır.”

Zeyd Raad El Hüseyin ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Rejim saldırıları nedeniyle Doğu Gutalıların ‘dünyadayken cehennemi yaşadığını’ aktardı ve ekledi: “Esed rejimi, gelecek aylarda yabancı destekçileriyle halka karşı tasarlanmış ve planlanmış kıyamet yaşatma niyetinde.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: