BM’den İsrail’e Uyarı: Çocukları Ve Sivilleri Vurma

BM’den İsrail’e Uyarı: Çocukları Ve Sivilleri Vurma
Mart 31 09:23 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Gazze’de düzenlenen barışçıl gösteriler, İsrail’ın sınıra yerleştirdiği askerler tarafından açılan ateş sonucunda kana bulandı.

‘Toprak Günü’nde bir araya gelen Filistinliler, Gazze’ye yönelik ablukayı protesto etti.

Günler öncesinde bölgeye konuşlanan ve aralarında keskin nişancıların da bulunduğu İsrail askerleri, on binlerce Gazzelinin toplandığı protesto gösterilerinde tansiyonun yükselmesine neden oldu.

İsrail askerleri, en az 30.000 kişinin bulunduğu barışçıl gösterilere ateş açtı. Göstericiler, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargonun uzun yıllardır devam etmesini protesto etmek için toplanmıştı.

İsrail askerlerinin ateş açması neticesinde 15 Gazzelinin hayatını kaybetmesinin ardından Birleşmiş Milletler BM, Kuveyt’in talebiyle acil toplandı.

İsrail saldırılarında en az 1000 Filistinli de yaralandı.

Kapalı toplantıda ortak bir bildiri üzerine ittifak edemeyen diplomatlar, açık oturum kararı aldı.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Zerihoun, konseyde yaptığı konuşmada, Gazze’de düzenlenen yürüyüşte göstericilerin birçoğunun sınır hattından uzak durduğunu ve şiddet olaylarına karışmadığını, bazı göstericilerin ise taş fırlattığını ifade etti.

‘Gazze’deki durum önümüzdeki günlerde kötüleşebilir’ uyarısında bulunan Zerihoun, sivillerin ve çocukların hedef alınmaması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Gazze’de yaşanan gelişmelere tepki gösteren Türkiye ‘barışçıl gösterilere katılan sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik İsrail saldırısını en sert biçimde kınıyoruz’ açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gazze’de bugün gerçekleştirilen barışçıl gösterilere katılan sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik İsrail saldırısını en sert biçimde kınıyoruz. Bölgede yaşanan can kayıplarını ve yaralanmaları, insanlık onurunun ayaklar altına alınmasını ve uluslararası hukukun ihlal edilmesini kabul etmek mümkün değildir.

Filistin halkına karşı giderek artan sistematik şiddet, derhal sona ermelidir. Hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Dost ve kardeş Filistin halkıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplumu göreve çağırıyoruz.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: