Çeçen Komutanın Eşi Ve Çocukları İade Edilmek Üzere Gözaltında

Çeçen Komutanın Eşi Ve Çocukları İade Edilmek Üzere Gözaltında
Şubat 09 10:06 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şube Ekipleri, ünlü Şehit Çeçen Komutan İslam Canibekov’un eşi Ayshat Alieava’ya operasyon düzenledi.

İslam Canibekov, Rusya destekli Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov tarafından gönderildiği değerlendirilen ajanlarca İstanbul’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

‘IŞİD’ iddiasıyla düzenlenen operasyonda Ayshat Alieava ve yaşları 9 ila 16 arasında değişen 6 çocuğunun da gözaltına alındığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre Ayshat Alieava ve çocukları işlemleri hızlandırılarak önümüzdeki günler içinde Çeçenistan’a teslim edilecek.

Aktivistler, Ayshat Alieava’nın Çeçenistan’da karşılaşacağı işkence ve uzun süreli hapis cezalarına karşı uyardı.

Türkiye merkezli bir yayın kuruluşu, ünlü Şehit Çeçen Komutan İslam Canibekov’un 9 yaşındaki Seyfullah’tan şu ifadeleri aktardı: “Allah için bize sahip çıkın. Burası bizim vatanımız. Çeçenistan ise babamın katillerinin elinde. Bizi oraya vermezler değil mi amca”

Muhammed Abdulhafiz Hüseyin adlı Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyesi bir genç de geçtiğimiz günlerde Sisi yönetimindeki Mısır’a teslim edilmişti.

İslam ülkelerindeki diktatör yönetimlerden kaçan sığınmacıların Türk Yetkililer tarafından ülkelerine iade edilmesi Türkiye’ye yönelik güvenin sarsılmasına neden oluyor.

Ayshat Alieava’nın sivil toplum kuruluşları tarafından gösterilen tepkilerin ardından akşam saatlerinde serbest bırakıldığı yönünde haberler aktarılıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: