Charles Lister: El Kaide Türkiye İle Savaşmaz

Charles Lister: El Kaide Türkiye İle Savaşmaz
Ekim 12 12:02 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Ortadoğu Enstitüsü Terörle Mücadele Direktörü ve Üst Düzey Yöneticisi Charles Lister, Türkiye’nin Suriye’de ‘El Kaide’ ile çatışmayacağını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri TSK’nın Fırat Kalkanı Operasyonunun ardından Suriye’de ikinci sınır ötesi operasyonunu düzenlediğini hatırlatan ünlü analist, Türk askeri ile Heyet Tahrir Eş Şam’ın karşı karşıya gelmeyeceğini öngördü.

Syria Deeply’ye konuşan Charles Lister’a göre ileriki safhalarda ‘aşırılara’ yönelik toplu tepkiler gösterilecek olsa da şimdilik müzakereye dayalı anlaşma daha geçerli görünüyor.

Charles Lister ‘Ben, HTŞ ile Türkiye’nin İdlib’in sınır köyü olan Atme’den Derat El İzze boyunca Anadan’dan batı Halep’e kadar uzanan bir korunaklı bölge oluşturma hususunda anlaştığını söylemiştim’ dedi.

Lister ‘dediğim gibi, HTŞ, Türkiye’nin bu bölgelerdeki operasyonlarına konu olmamak için söz konusu  alanın çoğunu bırakmaya razı oldu’ ifadeleriyle devam etti.

Syria Deeply, geçtiğimiz hafta Türkiye’de Suriyeli Muhaliflerle bir araya gelerek Türkiye’nin İdlib stratejisini görüşen Charles Lister ile yaklaşan operasyonun Suriye için ne anlama geldiğini ele aldı.

Charles Lister’in HTŞ’yi ‘El Kaide’ olarak adlandırmasının siyasi nedenlere dayandığını ve gerçeği yansıtmadığını savunan Asya’nın Sesi Haber Merkezi, sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlara dikkat çekerek HTŞ’nin Suriye’de oluşması muhtemel bir El Kaide yapılanmasına şiddetle karşı çıktığını hatırlatır.

Geçtiğimiz günlerde Suriye’de kurulan yeni bir grubun adının El Kaide ile anılmasını değerlendiren Haber Merkezimiz, El Kaide’nin Irak’tan sonra Suriye’de kendi inanç esaslarını ve yöntemlerini benimsemeyen bir grup tarafından temsil edilerek aynı hatanın ikinci kez  tekrarlanma ihtimalini göz ardı etmiyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: