CHP’den ‘Abdullah Azzam’ Tartışması

CHP’den ‘Abdullah Azzam’ Tartışması
Mart 14 09:27 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İl Meclisi’ndeki CHP’li üyeler, Ümraniye Dudullu’daki Abdullah Azzam Caddesinin isminin değiştirilmesini teklif etti.

CHP’li İl Meclis Üyeleri, Abdullah Azzam’ın El Kaide’nin fikir babası olduğunu iddia etti. AKP’liler ise Absullah Azzam’ın şehit olduğunu belirterek teklifi reddettiler.

CHP’liler caddenin adının ‘Şehitler ve Gaziler Caddesi’ olarak değiştirilmesini teklif etse de AKP’li İl Meclis Üyeleri, Harita Komisyonu ile Kültür ve Sanat Komisyonu’nun coğrafi bilgi sistemi ve adrese dayalı kayıtlı sistemini bozduğu için değişikliği uygun bulmadıklarını ifade etti.

Teklif, İl Meclis oturumunda tartışmalara neden oldu.

Dr. Abdullah Azzam, Sosyalizmin dünya çapındaki temsilcisi olan Sovyetler Birliğinin Afganistan’ı işgal etmesi üzerine Afgan halkının Ruslara karşı gösterdiği direnişin unutulmaz isimleri arasında yer alıyor.

İstanbul İl Meclisinde yaşanan tartışmada söz alan CHP’li Doğan Subaşı, Abdullah Azzam’ın ‘İslamcı terörizmin’ fikir babası olduğunu savundu.

Abdullah Azzam’ın ‘Kayıp Minare’ adlı kitabına atıfta bulunan CHP’li Subaşı şunları söyledi:

“Dünyada bizim de karşı olduğumuz ’İslamcı terörizm’ diye bir kavram var. Abdullah Azam’n, bunun fikir babası olduğu kabul ediliyor. El Kaide’nin kurucusu. Hatta ’örgütün başına Usame bin Ladin getirilsin’ diye CIA tarafından öldürüldüğü de söyleniyor. Azam’ın bakın nasıl sözleri var: ’Her Müslüman silah taşımamanın günahını yüklenir.’ Yani her Müslüman silah taşımalı diyor. ’Elinde tüfek bulunmadan Allah’a kavuşan Müslüman günahkardır’ diyor. ’Cihatsız, savaşsız, kansız İslam’ın muzaffer olacağını düşünen kimseler, bu dinin tabiatını tanımıyor’ diyor. ’Ey İslam yanlıları, bombaların nağmeleri, topların gürültüleri, uçakların uğultuları, tank sesleri eğitiminizde kullanılacak şeylerdir’ diyor. El Kaide’nin ideolojik ve teorik liderlerinden bir tanesi. Siz ’şehitler ve gaziler caddesi’ ismi karşılığında ’bu ismi değiştirmeyelim’ diyorsunuz. Bu meclis böyle bir ismi şehit ve gaziler ismi verecek mi vermeyecek mi? AK Parti Grup Başkanvekilinden konuyla ilgili açıklama bekliyorum.”

Sosyalist Enternasyonal üyesi CHP’nin Sovyetler Birliğinin yıkılmasında büyük rol oynayan Abdullah Azzam’ın milli mücadele ve işgalcilere karşı koymak için yaptığı çağrıları il meclisine taşıması dikkat çekti.

Daha sonra söz alan Salih Akverdi ise Abdullah Azzam ve El Kaide ilişkisi hakkında bilimsel tarihi gerçeklerle örtüşmeyen iddialarda bulundu.

AKP’li Akverdi şunları söyledi:

“CHP’li arkadaşlar, bundan senelerce önce bir caddeye ismi verilen İslam’ın büyük şehitlerinden olan Abdullah Azam hakkında konuşurken, bir araştırma yapsınlar. Abdullah Azam bir şehittir. Şehit edildiğinde El Kaide diye bir teşkilat da yoktu. Afganistan’daki yerleri El Kaidecilere bırakmadığı için şehit edilmişti. Amerika’nın da o zamanlar hoşuna gitmediği için, aynı zamanda Pakistan İslamabad’ta bir üniversitede öğretim görevlisi olduğu için çocuklarıyla beraber cuma namazına giderken şehit edildi. Bu 1980’lerde olduğu için bugünkü başkanımız da ismini bir caddeye vermiş. Durup dururken bu isim veriliyorsa, elbette bunda bir hikmet vardır. Uzaktan ya da yakından El Kaide ile bir ilişkisi yok, aksine onlar katletti. Arkadaşlar bize teessüf edeceklerine kim olduğunu, neden durup dururken bir Filistinli bir öğretim üyesinin isminin verildiğini araştırsalardı.”

Abdullah Azzam Ve El Kaide Arasındaki İlişki Nedir?

Sovyetler Birliğine yönelik sürdürülen Afgan cihadında öne çıkan Abdullah Azzam’ın aşağıda da yer alan ses kayıtlarında da görüldüğü gibi El Kaide’nin kurucu lideri Usame Bin Ladin’le yakın ilişkileri bulunuyordu.

Suudi Arabistan’daki ticari işlerinin yanı sıra sık sık Pakistan’a yolculuklar düzenleyen Bin Ladin, Afgan cihadına katılmak isteyen Arap gençlerin Pakistan’da kalabileceği ‘misafirhaneler’ kurmuştu.

El Kaide örgütünün şekillenmesi, bu misafirhaneler aracılığıyla olurken Abdullah Azzam’la herhangi sorun yaşandığı kaydedilmedi.

Daha sonraki süreçte Mısır’daki El Cihat adlı Cemaatini El Kaide ile birleştirerek örgütün Kaide El Cihat kimliğine dönüşmesini sağlayan Dr. Eymen Ez Zevahiri’nin öne çıktığı görüldü.

Abdullah Azzam ile Usame Bin Ladin arasındaki yakın ilişki nedeniyle daha önce benzeri görülmeyen bir iddia istihbarat kurumları tarafından Dr. Eymen Ez Zevahiriye yöneltilmiş ve Abdullah Azzam suikastından sorumlu tutulmuştu.

Asya’nın Sesi Haber Merkezinin 2008 yılında tercüme ettiği ‘Zevahiri İle Açık Oturum’ adlı soru-cevapta Dr. Zevahiri bu iddiaları kesin bir dille yalanlayarak, kendi eşini Abdullah Azzam’ın eşinin derslerine gönderdiğinin altını çizip ‘eğer onu tekfir etseydim böyle yapar mıydım’ demişti.

Abdullah Azzam’ın Gözünden Bin Ladin

Sovyetler Birliğine karşı yürütülen savaşın efsanevi lideri Abdullah Azzam, ünlü cihat dersleri kitabında ve diğer bazı konuşma ve yazılarında Usame Bin Ladin’den söz eder.

Bin Ladin’in diğer öne çıkan özelliklerinin yanı sıra sahip olduğu servetini inandığı değerler uğrunda harcadığını aktaran Dr. Abdullah Azzam şunları söylüyor:

“Bu münasebetle Allahu Teala’dan kardeşimiz Ebu Abdullah Usame Bin Ladin’i korumasını niyaz ederiz. O öyle bir er ki ben onun bir benzerini dünyada hiç görmedim. Asla!

kanaatkar bir hayat sürer. Bir keresinde hacca ya da umreye gittiğimde onun Cidde’deki evinde kaldım. Ve gördüm ki tüm evde ne bir sandalye ne de bir masa bile yoktu. Hiç!

Dört ailesi vardı ve evlerinin hiçbirinde ne bir sandalye ne de bir masa yoktu. Ürdün ya da Mısır’da yaşayan ortalama bir işçinin evi içinde mobilyaları olduğu için Usame’nin evinden daha güzeldi ya da onun evi gibiydi.

Fakat buna rağmen, birkaç dakikalık bir meselede, eğer kendisinden bir milyon Riyal istemiş olsanız, hemen Mücahitler için bir milyon Riyallık bir çek yazar.

Ve kendisi sizinle beraber oturduğunda onu hizmetçilerden bir hizmetçi zannedersiniz; öylesine bir edep ve adamlık görürsünüz.

Ve o da benim evime geldiği zaman, buna inanın, telefon çaldığında kendisi kalkar ve bana getirir ki ben yerimden kalkmak zorunda kalmayım.

O, edep, haya ve mertliğin adamıdır; Allah’tan onu muhafaza etmesini niyaz ederiz.

İnanç, insana ihtiyaç duyar ya da siz zannettiniz mi ki kuruşlarla Cennete gireceksiniz? Ya da Riyallerle? Malınızla asla Cennete giremezsiniz; Cennet, fedakarlık ister.”