Cihat Yanlılarına Rehine Operasyonu Düzenleyen Fransız Özel Birlikleri, İki Askerini Kaybetti

Cihat Yanlılarına Rehine Operasyonu Düzenleyen Fransız Özel Birlikleri, İki Askerini Kaybetti
Mayıs 10 16:36 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Fransız özel birlikleri, Burkina Faso’daki cihat yanlıları tarafından rehin tutulan iki Fransız, bir Amerikalı ve Güney Koreliyi kurtarmak için gece operasyonu düzenledi.

Operasyonda yer alan iki özel komando cihat yanlıları tarafından öldürüldü.

Patrick Picque ve Laurent Lassimouillas Benin’deki Pendjari Milli Parkını ziyaretleri sırasında 1 Mayıs’ta kaçırılmışlardı. Fransa Cumhurbaşkanlığı, rehinelerin kurtarılması için operasyon emri verdi.

Operasyonda hayatını kaybeden özel kuvvet askerlerinin adlarının Cedric de Pierrepont ve Alain Bertoncello olduğu bildirildi.

Rehinelerin kurtarıldığı operasyonla ilgili yapılan açıklamada Amerikalı ve Güney Koreli rehinelerin isimleri verilmedi.

Benin’de kaçırılan rehinelerin sınırdan geçirilerek Burkina Faso’ya getirildiği belirtildi. Burkina Faso giderek daha çok cihat yanlısına ev sahipliği yapıyor.

Sözcülük Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un gelişmeye ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Emmanuel Macron, Fransız Silahlı Kuvvetlerini ve beraberinde çalışan herkesi rehinelerin kurtuluşu münasebetiyle tebrik etmek ister.”

Savunma Bakanı Florence Parly ise ortak harekata verdikleri destek nedeniyle Benin ve Burkina Fasolu yetkililere teşekkür etti.

Fransa, Mali’de daha önce kurulan İslam Devletinin alaşağı edilmesi için 2015 yılından bu yana Barhane Operasyonları kapsamında Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad’da 4.5000 asker bulunduruyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: