Çin’den Trump’ın Savaş Kararına Cevap: Sonuçları Ağır Olur

Çin’den Trump’ın Savaş Kararına Cevap: Sonuçları Ağır Olur
Mart 04 17:53 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi getirme kararı’ hakkında açıklama yaptı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Yesui, konuya ilişkin açıklamasında ‘Çin’in çıkarları zarar görürse oturup izleyecek değiliz’ şeklinde konuştu.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Yesui, ABD ile bir ticari savaş istemediklerini, ancak Çin’in çıkarları zarar görürse buna karşılık vereceklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘ticari savaşlar iyi, kazanması kolay’ demişti.

Çin Parlamentosu’nun yıllık toplantısında konuşan Zhang: “Çin ABD ile bir ticari savaş yaşamak istemiyor ancak Çin’in çıkarları zarar görürse elbette durup izleyecek değiliz.”

Zhang Yesui, daha önce Çin’in ABD Büyükelçiliği görevini yürütmüştü.

Bakan Yardımcısı Zhang Yesui  ‘yanlış sonuçlara ulaşacak kararlar alındığı takdirde ikili ilişkiler zarar görür; bu da hiçbir ülkenin görmek istemeyeceği neticeler verir’  diye ekledi.

Zhang Yesui ‘ticarette karşılıklı müzakerelerden yana tavır koyduklarını’ söyledi.

ABD’nin Çinle yaşadığı ticaret açığındaki artış, Başkan Trump’ın uzun süredir gündeminde. Trump, bu konuda sert önlemler alacağını açıklamıştı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: