Cinsel Saldırı Skandalının Ardından Nobel Akademisinde İstifa

Cinsel Saldırı Skandalının Ardından Nobel Akademisinde İstifa
Nisan 09 14:11 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Nobel Ödülleri karar vericilerinden Klas Ostergren, Kjell Espmark ve Peter Englund görevlerinden istifa ederek ayrıldılar.

Ödülleri belirleyen İsveç Akademisinden istifa eden karar verici hakemlerin görevlerinden ayrılmalarının nedeni ise akademilerine yakın bir adama yönelik cinsel saldırı.

Peter Englund, İsveçli Gazete Aftonbladet’e yaptığı açıklamada istifa kararlarının geçen yıl cinsel istismarla suçlanan Stockholm Kültür Merkeziyle bağların koparılmasında geç kalınması nedeniyle alındığını belirtti.

İsveçli Gazete Dagens Nyheter ise 18 kadının akademiyle yakın bağları bulunan Jean-Claude Amault hakkında cinsel saldırı iddiasında bulunduğunu yazdı.

Enstitü, bir hukuk firmasından bu kişinin akademi üzerindeki nüfuzunu araştırması talebinde bulundu. İsveçli bir çok yayın kuruluşuna göre olayın arka planında Katarina Forstensson’ın tasfiye edilmesi için yapılan oylama var.

Katarina Forstensson, hakkında iddialar bulunan akademinin bir üyesiydi. Aftonbladet Gazetesi, akademiden ayrılanların Forstensson’ın tasfiye edilmesi için oy kullandıklarını yazdı.

İstifasını veren Klas Ostergren, Svenska Dagbladet Gazetesine verdiği demeçte akademinin uzun süredir ciddi problemlerle çalkalandığını söyledi.

2017 itibariyle toplam 892 kişiye Nobel ödülü verildi. Ödül verilenlerden yüzde 22.5’ine karşılık  gelen 201 kişi Yahudi idi.

Yahudi nüfusunun dünyanın yüzde 0.2’sinden daha azını oluşturduğu göz önünde bulundurulursa Nobel Ödülü kazanmış Yahudilerin ortalamanın yüzde 11.250 üzerinde olduğu görülecektir.

Şimdiye kadar yalnızca 15 zenci, 12 Çinli, 7 Desi ve 4 ‘Müslüman’ Nobel Ödülü kazandı.

Orhan Pamuk, Osmanlının Ermenilere soykırım uyguladığını söyledikten sonra,

Malala Yusufzay, Taliban’ın terörist olduğunu söyledikten sonra Nobel Ödülüne layık görülmüştü.

Nobel Ödülünü ilk alan ‘Müslüman’ unvanına sahip Necib Mahfuz ise Mısır’ın maktul lideri Enver Sedat’ın İsraille yaptığı anlaşmaya verdiği tam destek ile hatırlanıyor.

Şeyh Ömer Abdurrahman, Necib Mahfuz hakkında ölüm fetvası vermişti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: