Darbeci General: Sivil Hükumet Kurulacak

Darbeci General: Sivil Hükumet Kurulacak
Nisan 14 12:14 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Sudan’ın geçici askeri konseyinin yeni başkanı yaptığı açıklamada, muhalefet güçleriyle istişarelerde bulunarak sivil bir hükümetin kurulacağını ve geçiş süresinin en fazla iki yıl süreceğini söyledi.

Korgeneral Abdel Fattah el-Burhan Abdelrahman televizyondaki ilk konuşmasında, selefinin verdiği bir gece sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini ve görevden alınan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in emrettiği acil durum yasaları uyarınca hapsedilen bütün mahkumların serbest bırakılmasını emrettiğini söyledi.

Sudan’ın güvenlik ve istihbarat şefi Salah Gosh ve ülkenin yeni askeri yöneticileri Cumartesi günü istifa etti.

Cuma günü Sudan Savunma Bakanı Awad İbn Auf, eski cumhurbaşkanı Ömer el Beşir’in darbeyle yıkılmasından bir gün sonra ülkenin geçici askeri konseyinin başı olarak istifa ettiğini söyledi.

Beşir, iktidardaki 20 yıl boyunca artan gıda maliyetleri, yüksek işsizlik oranı ve artan baskı yüzünden meydana gelen kitlesel protestoların ardından Perşembe günü devrildi.

Protesto organizatörleri Cumartesi günü erken saatlerde halkı savunma bakanı ve istihbarat şefinin istifa etmesinden sonra bir sivil hükümet talep etmek için gösterilere çağırdı.

Reuters’e göre, binlerce kişi Hartum’un merkezindeki Savunma Bakanlığı önünde toplandı.

İbn Auf’un istifasından sonra bir gece Hartum sokaklarında kutlamalar başladı.

Binlerce protestocu karanlıkta bayrak salladı, cep telefonlarını aydınlattı ve sürücüler korna çaldı. İnsanlar İbn Auf ve Beşir’e atıfta bulunarak, “İkinci de düştü!” dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: