Doğu Guta ‘Kimyasal Dehşeti’ Yaşadı

Doğu Guta ‘Kimyasal Dehşeti’ Yaşadı
Nisan 08 10:51 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Esed Rejimi yeniden saldırılara başladığı Doğu Guta’ya içinde zehirli gazlar bulunan varil bombalı saldırı düzenledi.

Sivil Kurtarma Ekibi Beyaz Baretliler, kimyasal içerikli saldırıda en az 35 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Beyaz Baretliler saldırıya ilişkin tüyler ürpertici görseller yayınladı.

Esed Rejimine bağlı Suriye Devlet Televizyonu ise delil niteliğindeki görselleri hiçe sayarak kimyasal saldırıda bulunmadıklarını Muhalif güçlerin söylenti yaydığını iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanlığı ise saldırının korkunç olduğunu belirterek kimyasal içeriğin tespit edilmesi halinde uluslararası toplumun cevap vermesi gerektiğini kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Doğu Guta’nın Duma Bölgesindeki kimyasal saldırıda 11 kişinin solunum yetmezliğinden hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gözlemevi, Rejim Hava Kuvvetleri tarafından atılan varil bombasından etrafa yayılan duman nedeniyle en az 70 kişinin solunum yetmezliğine maruz kaldığını rapor etti.

Suriye Amerika Medikal Topluluğu SAMS ise Duma hastanesini klorin bombasıyla vurduklarını ve 6 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

SAMS içinde sinir gazının da bulunduğu ikinci bir saldırı daha düzenlendiğini belirtti.

SAMS Genel Müdür Yardımcısı Basel Termanini, Reuters’e yaptığı açıklamada kimyasal saldırıda hayatını kaybedenlerin 35’i bulduğunu söyledi.

Termanini, telefonla yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler BM, ABD Hükumeti ve AB Hükumetleriyle iletişim kurduklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Heather Nauret de saldırıya ilişkin açıklamasında ‘Esed Rejimi ve destekçileri hesaba çekilmeli ve olası gelecek saldırılar da engellenmelidir’ şeklinde konuştu.

Suriye’de uluslararası toplum tarafından doğrulanmış 85 kimyasal saldırı kullanıldı. Yerel gözlemciler gerçek rakamın belirtilenin üzerinde olduğunu söylüyor.

Beyaz Baretliler bazı ailelerin kimyasal saldırıda tüm bireyleriyle birlikte hayatını kaybettiğini aktardı:

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: