Doğu Guta’dan Tahliyeler Devam Ediyor

Doğu Guta’dan Tahliyeler Devam Ediyor
Mart 29 10:20 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Esed Rejimiyle yapılan anlaşma kapsamında sivillerin Doğu Guta’dan ayrılışı devam ediyor. Yedinci konvoyla birlikte kenti terk edenlerin sayısı 25 bini aştı.

Doğu Guta’daki muhasaradan kurtarılan sivil vatandaşlar, güney illerinden Hama’ya yerleşiyor.

Arbin, Zemelka ve Ayn Terma bölgelerindeki siviller Doğu Guta’dan ayrılırken özellikle Duma’daki çatışmalar devam ediyor.

Sivillerin Hama’ya götürülmesini değerlendiren gözlemciler, Esed Rejiminin bir sonraki hedefinin Hama olacağı yönündeki tahminler nedeniyle kentin yanlış tercih olduğu görüşünde.

Sadece dün Doğu Guta’dan ayrılan Suriyelilerin sayısı 6 binden fazla.

Ceyşul İslam Şehri Teslim Etmeyi Reddetti

Stratejik Doğu Guta kenti Duma’da savaş şiddetleniyor, Ceyşul İslam grubu Suriye rejim ordusuna teslim olmayı reddetti.

Duma’yı çevreleyen binlerce rejim askeri ve şii gruplar kasabada katliam yapmak için hazırlıklarını tamamladı.

Şu anda Rus Uzlaşma Merkezi, Ceyşul İslam grubunu Duma’yı teslim etmesi konusunda ikna etmeye çalışıyor; ancak grup direnişini sürdürmeye devam ediyor.

Ceyşul İslam’ın şehri teslim etmeyi reddetmesine karşılık, Suriye rejim ordusu komutanlığı askeri operasyonlarını Duma’yı ele geçirme adına daha da artıracağını belirtti.

ÖSO: Rejimle Uzlaşmayacağız Ve Asla Teslim Olmayacağız

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) resmi medya kanadının bildirdiğine göre, Suriye rejim hükumetiyle Maharasya bölgesi  için uzlaşmayı reddetti.

ÖSO tarafından yayınlanan açıklamada, Maharasya’da rejimle uzlaşılmayacağı ve mücadele edileceği; asla teslim olmayacakları ifade edildi.

Özgür Suriye Ordusu’ndan yapılan bu açıklama, Rejim ordusu ve Rus ordusunun Muhaliflerle uzlaşma arayışı için Deraa’ya delegasyon göndermesinden birkaç gün sonra geldi.

Şam’da bir askeri kaynak Suriye ordusunun tüm Şam bölgesini ele geçirdikten sonra güney Suriye’ye odaklanacağını söyledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: