Doğu Guta’ya Yönelik Kimyasal Saldırıda Sivil Kayıplar Yaşandı

Doğu Guta’ya Yönelik Kimyasal Saldırıda Sivil Kayıplar Yaşandı
Şubat 26 13:23 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İran destekli Esed Rejiminin kuşatma altında tuttuğu Doğu Guta’ya yönelik kimyasal saldırı düzenlediğini bildiren Sivil Toplum Kuruluşu STK, saldırıda bir çocuğun öldüğünü 13 kişinin de solunum güçlüğüne maruz kaldığını bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rejime ait bir savaş uçağının Doğu Guta Bölgesindeki El Şifuniye Köyüne saldırı düzenledikten sonra çevrede bulunan 14 kişinin kimyasal bomba nedeniyle solunum güçlüğü çektiğini duyurdu.

Gözlemevi Müdürü Rami Abdel Rahman, Suriye’de bulunan çok sayıdaki yerel haber kaynaklarından edindiği bilgilere dayanarak bir çocuğun kimyasal saldırıda solunum güçlüğü nedeniyle hayatını kaybettiğini, bir kadının da durumunun ciddi olduğunu belirtti.

Saldırıdan etkilenenleri tedavi eden Dr. Yakub ise Agence France-Presse AFP’ye yaptığı açıklamada ‘kimyasal saldırıdan şüphelendiğini, muhtemelen klor gazı saldırısı olabileceğini’ ifade etti.

Dr. Yakub, 3 yaşındaki bir çocuğun solunum yetmezliğinden hayatını kaybettiğini söyledi.

Dr. Yakub: “Hastaların çoğunun elbise ve derilerinde klorin kokusu var. Çoğunda solunum güçlüğü ve göz ve deri tahrişi var.”

Suriyeli Muhalifler ve İnsan Hakları Örgütleri, Esed Rejiminin kimyasal bomba kullandığını belirtirken Rejimin en yakın müttefiklerinden Rusya, kimyasal saldırının Sünni Muhalifler tarafından gerçekleştirildiğini savunuyor.

Birleşmiş Milletler BM, Cumartesi günü Suriye’de bir aylık ateşkes kararı alsa da İran, Rusya ve Esed Rejimi Guta, İdlib ve Hama’daki saldırılarını sürdürüyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: