Dr. Muheysini Ve Ulyani Cebhetu Tahrir Suriye Grubuna Katıldı Mı?

Dr. Muheysini Ve Ulyani Cebhetu Tahrir Suriye Grubuna Katıldı Mı?
Mart 01 19:13 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Bazı yayın organlarında Dr. Abdullah Muheysini ve Muslih Ulyani’nin Ahraruş Şam ve Nureddin Zengi grupları tarafından kurulan Cebhetu Tahrir Suriye’ye katıldığı yönünde çıkan haberlerin ardından söz konusu ilim adamları adına açıklama geldi.

Muheysini ve Ulyani’nin CTS’ye katıldığı yönündeki haberler, CTS ve HTŞ arasındaki büyük savaş nedeniyle önemli. Suriye’deki savaşçıların rakiplerini öldürmekle yetinemediği ve kara propaganda ile yeni boyutlar keşfetme eğiliminde olduğu değerlendiriliyor.

Dr. Muheysini ve Ulyani’nin Türkçe hesaplarının yöneticisi Muhammed Kadi tarafından yapılan açıklama Muheysini ve Ulyani’ye ait hesaplardan paylaşıldı:

“Bazı sosyal medya hesapları ve haber sitelerinde Şeyh Muhaysini ile Şeyh Ulyani’nin Cephe Tahrir Suriye’ye katıldığına ve kadılık yaptığına dair haberler dolaşmaktadır.

Bu sözün hiç bir doğruluğu yoktur. Tamamen gerçek dışıdır.

Şeyh Muhaysini ve Şeyh Ulyani hiçbir gruba veya cemaate bağlı olmayan alimlerdir. Gruplar arasındaki bu savaşta gayeleri çatışmayı durdurmak ve fitneyi bitirmektir. Bir tarafa karşı diğer tarafın yanında durmamaktadırlar.

Meselenin aslı ise şudur; Cephe Tahrir Suriye yayınladığı açıklamada tutuklanan muhacirlerin davasına bakmak için muhacir olmaları itibariyle Şeyh Muhaysini ve Şeyh Muslih’in bir taraf olması ve diğer tarafın da Ahrar’dan olmasına razı olduklarını belirtmeleridir.

Bu sebeple bu meseleye bir açıklama yapma gereği duyduk.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: