Dr. Zevahiri: “Atalarınızın Savaştığı Düşman Geri Döndü, Onlara Karşı Cihat Edin”

Dr. Zevahiri: “Atalarınızın Savaştığı Düşman Geri Döndü, Onlara Karşı Cihat Edin”
Mart 07 11:33 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

El Kaide yayın organı Sahab Medya, örgüt lideri Dr. Eymen Ez Zevahiri’nin yeni görüntülü mesajını yayınladı. Kuzey Afrika’ya seslenilen konuşma ‘Ey Aslanların Torunları İşte Fransa Tekrar Döndü’ başlığıyla yayınlandı.

Bölge Müslümanlarının yabancı işgalcilere yönelik tarihi direnişini öven Dr. Eymen Ez Zevahiri, Şeriatın uygulanmasının önünde duran herkese karşı cihada davet etti.

Video, kuzey ve batı Afrika’dan farklı cihat komutanlarına ait karelerle başlarken özellikle El Kaide’nin bölge temsilciliklerinden ‘Cemaatu Nusretel İslam Vel Muslimin’ liderlerine vurgu yaptı.

2017 yılında kurulan ‘Cemaatu Nusretel İslam Vel Muslimin’ özellikle Mali’deki cihat yanlılarını bir bayrak altında toplayarak Zevahiri’ye bağlılığını bildirmişti.

Zevahiri konuşmasına şu ifadelerle başladı: “Bu sözlerimi, İslami Mağrib’teki Müslüman Ümmetimize yöneltmek istiyor ve diyorum ki sizler İslam tarihi boyunca işgalcilere ve zalimlere karşı ümmetiniz için sarsılmaz bir kalkan oldunuz.”

El Kaide Lideri, bölgede Fransız, İtalyanlar, İspanyollar ve İngilizlere karşı direniş sergileyen Müslümanlara övgü dolu sözlerle hitap etti.

Bölge Müslümanlarının direniş ve savaşlarına devam ettiğini belirten Dr. Zevahiri, işgalcilerin orayı terk etmeye zorlandığını ve geride destekçilerini bırakacaklarını belirtti.

Zevahiri, geride kalacak olan işgalcilerin destekçilerin Hz. Muhammed’in bir sözüne referansla tanımladı: ‘Onların ten renkleri bizimki gibi, dilleri bizimki gibi.”

Usame Bin Ladin, Dr. Zevahiri, Ebu Yahya Libi ve Atiyetullah Libi gibi El Kaide liderlerinin batılı ülkeler tarafından işgal altında tutulan yerli destekçilere yönelik konuşmalarında özellikle aynı gerçeğe vurgu yaptığı görülüyor: ‘İşgalciler ülkelerine dönünce, sizinle baş başa kalacağız!’

Zevahiri ayrıca işgalcilerin evlerine dönmesinin ardından Müslüman halkların yöneticilerinden Şeriat düzeni kurmalarını, adaletle hükmetmelerini, Şura’yı getirmelerini, mazlumlara yardım edip ifsadı yok etmelerini beklediğini kaydetti.

Dr. Eymen Ez Zevahiri’ye göre Şeriatla hükmedilmemesinin sebebi, yabancı işgalcilerin destekçileri tarafından yayılan batıl akideler ve Müslümanların varlıklarının parçalanması.

  1. yüzyılın sonu ve 21. Yüzyılın başında hükumet olan yönetimleri eleştiren El Kaide Lideri, bu yönetimleri, uluslararası mücrimlere teslim olmakla suçladı ve onların ekonomik kanunlarına alet olduğunu ve İsrail’i tanıdıklarını ifade etti.

Zevahiri daha sonra özellikle son konuşmalarında vurgu yaptığı Arap Baharı devrimlerinde yaşanan başarısızlıklara değindi.

Arap halklarının devrimlerini depreme benzeten Dr. Zevahiri, bu depremin dünyayı salladığını belirttikten sonra Tunus ve Libya’da yaşananlara değinerek Cezayir Yönetiminin gelişmelerden titrediğini kaydetti.

Zevahiri önceki konuşmalarında daha detaylı girdiği nedenlerden ötürü devrimlerin bir komplo ile çalındığını ve ‘eskisinden daha şiddetli ve daha fasid tağutların yeniden yönetime geldiğini’ söyledi.

Dr. Zevahiri, bazı ‘İslami grupların’ bu komploda yer aldığının da altını çizdi.

El Kaide Lideri, beş dakikalık konuşmasında Mağrib’te yeniden devrim yapılabilmesi için hala bir umudun olduğunu belirtti.

Mağrib bölgelerini tek tek sayan Dr. Zevahiri, oradaki cihat yanlısı Müslümanların uluslararası ve yerel mürtetlere karşı bir araya gelmeleri gerektiğini bildirdi.

Daha sonra Zevahiri, ‘aslanların torunları’ olarak seslendiği bölge halkına günümüz işgalcilerinin de atalarının savaştıkları gibi olduğunu belirterek onlara karşı cihat çağrısında bulundu.

Zevahiri: “İşte onlar Müslüman kardeşlerinizi öldürmek ve onları çıkarmak için ve de sizi de onların işgali ve zulmü altında tutmaya devam etmek için geri döndüler.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: