Dünya Bir Anda Dursa Neler Olur ?

Dünya Bir Anda Dursa Neler Olur ?
Mart 07 09:47 2018

Ekvatorda dünyanın dönme hızı saatte 1770 km’ye ulaşıyor; yani okyanus aşırı bir yolculukta bir uçağın ulaştığı ortalama en yüksek hızın neredeyse iki katı… Bir anda dünya duruyor! Başımıza neler gelir?  Hsngi bölgeler daha az etkilenir; dünyanın şekli değişir mi; kıtalar hareket eder mi?

En çok etkilenecek bölge ekvator. 1600 km hızla giden bir arabanın içinde olduğunuzu düşünün ve araba bir anda duruyor. Bir anda her şey Doğu’ya doğru hareket etmeye başlayacaktır.  Kutuplara yakınsanız veya o sırada uçaktaysanız NASA’ya göre kısa süreliğine de olsa iyisiniz.

Dünya durduktan sonra oluşacak dev dalgalar sebebiyle harita baştan aşağı değişecek. Dünyada biri güneyde, diğeri kuzeyde olmak üzere iki okyanus oluşacak ve ekvatorun çevresinde de kocaman ve yekpare bir ana kıta… Bildiğimiz anlamda dünya haritası tamamen değişecek.

6 AY GÜNDÜZ 6 AY GECE DÖNEMİ 

Dünya, Güneş’in etrafındaki hareketini kesmiyor. Dolayısıyla dünya durduğunda bir taraf tamamen gece bir taraf tamamen gündüz kalmayacak. Tıpkı kutup noktalarındaki gibi dünyanın her yerinde 6 ay gündüz 6 ay gece yaşanacak. Bilimadamlarına göre en ideal yaşam alanı geceyle gündüzün tam birleştiği yerlerde mümkün olacak.

MANYETİK ALAN KAYBOLUNCA…

Dünya durunca merkezindeki demir çekirdek de artık dönmeyebilir. Bu durumda dünyanın koruyucu manyetik alanı ortadan kalkacaktır. Yani bir bakıma Mars’ın başına gelen Dünya’nın da başına gelmiş olacak.

EN SON AY SAHNEYE ÇIKIYOR

Stanford Üniversitesi’nden Prof. Vaughan Pratt’ye göre Ay, dünya durduktan sonra kademeli olarak yavaşlayacak ve Dünya’dan uzaklaşmasının ardından büyük bir hızla gezegenimize çarpacak.

Eğer dünya dursaydı hızlıca bütün canlılar kilo almaya başlardı. Çünkü dünyanın dönüşünün yerçekimine etkisi bizi formda tutan etkenlerden biri…

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: