Ebu Cabir Eş Şeyh HTŞ Ve CTS’ye Seslendi: Yönetimi Sivillere Bırakıp Hatlara Odaklanın

Ebu Cabir Eş Şeyh HTŞ Ve CTS’ye Seslendi: Yönetimi Sivillere Bırakıp Hatlara Odaklanın
Nisan 06 19:44 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Heyet Tahrir Eş Şam HTŞ eski genel emiri ve şimdiki şura liderlerinden Ebu Cabir Eş Şeyh, grubunun genel politikasıyla ters düşen yeni bir açıklama daha yaptı.

Ebu Cabir Eş Şeyh, Şubat ayında yine resmi sosyal medya hesabından açıklama yapmış ve HTŞ’nin Cebhetu Tahrir Suriye ile savaştaki ısrarcı tutumuna muhalefet ederek ‘savaşı sonlandırıp birleşelim’ mesajı vermişti.

Ebu Cabir Eş Şeyh yeni bir açıklama daha yaptı.

Kurandaki “Günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Allah, cezası çok şiddetli olandır” ayetiyle başlayan Ebu Cabir Eş Şeyh, iç savaşın üzerinden geçen 50 güne dikkat çekti.

Ebu Cabir Eş Şeyh, iç savaşın bitirilmesi için girişilen arabuluculuk faaliyetlerine rağmen çatışmaların devam ettiğine dikkat çekerek iç savaştan önceki duruma dönülmesi yönündeki çağrıları alıntıladı.

Ebu Cabir Eş Şeyh liderliğinde kurulan Heyet Tahrir Eş Şam, ilk dönemde Suriyeliler için ‘umut’ doğurmuştu. Ebu Cabir, sekizinci yılına giren savaşın en muteber liderlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bir milyona yakın Suriyelinin hayatını kaybettiği, iç ve dış göçlerle 8 milyonunun da mülteci durumuna düştüğü Suriye krizinin ‘savaş baronlarıyla’ daha da derinleştiği gözleniyor.

Ebu Cabir Eş Şeyh, kimin haklı ya da kimin ilk saldıran olduğuna bakılmaksızın bir liderlik altında toplanılarak çözüm yoluna gidilmesi gerektiğini vurguladı.

HTŞ liderlerinden Ebu Cabir Eş Şeyh, muhalifler arası iç savaşın Muhalifleri, Rejim’in önümüzdeki süreçte de sürdüreceği saldırılara karşı zayıflattığının altını çizdi.

Ebu Cabir Eş Şeyh, Heyet Tahrir Eş Şam HTŞ ve Cebhetu Tahrir Suriye CTS’ye seslenerek yönetimi sivil organlara bırakarak savaş hatlarına odaklanma çağrısı yaptı.

_____________________

İlgili Haber:

HTŞ Lideri Ebu Cabir, Grubunun Politikasının Aksine Açıklama Yaptı: Birleşelim

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: