El Hicret Bülteni ‘Müslüman Kanının Gayri Meşru Akıtılması’nı Yazdı

El Hicret Bülteni ‘Müslüman Kanının Gayri Meşru Akıtılması’nı Yazdı
Mart 05 13:51 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

El Hicret Bülteni yeni sayısını yayınladı. ‘Müslüman Kanının Gayri Meşru Akıtılması’ başlıklı Bülten, konuya ilişkin nakilleri bir araya getirmiş.

Suriyeli Muhalifler arasında devam eden iç savaşlar, ‘Müslüman Kanının Kutsiyeti’ konusunu gündemden düşürmüyor.

El Hicret Bülteninde yer alan ifadeleri, uluslararası güvenlik ilgilisi okurlarımız için Türkçeleştirdik:

“Müslüman kanının kutsiyetine inanmanın ne derece büyük bir öneme sahip olduğunu açıklamak için Peygamberin sallallahualeyhivesellem sözlerini zikretmek yeterlidir:

Ebu Bekre Es Sekafi radiyallahuanhu rivayet etti; Peygamber sallallahualehivesellem buyurdu ki ‘İki Müslüman birbirine kılıç çektiği zaman, öldüren de, ölen de cehennemdedir.’

Bunun üzerine ben:

– Ya Resulallah! Öldürenin durumu belli, ama ölen niçin cehennemdedir? diye sordum.

Nebi sallallahualeyhivesellem:

– “Çünkü o, arkadaşını öldürmek istiyordu” buyurdu.

Şeyh İbn Useymin rahimehullah bu hadisin şerhinde der ki ‘iki Müslüman birbirine kılıç çektiği zaman’ özellikle kılıcı kastetmiş değildir; bu ifade iki Müslümanın kendisiyle birbirlerine zarar vermeye niyet ettiği her silahı kapsar. İslam’da kanın akıtılması haram olan diğer Müslümana kasten zarar vermek için kullanılan kılıç, tüfek, taş vb. her silahı içine alır.

İki Müslümanın karşı karşıya gelmesinin manası ise her ikisinin de bir diğerine zarar verme amacıyla karşılaşması demektir. Eğer herhangi bir Müslüman öldürme yollarından biriyle diğerinin karşısına gelse ve onlardan biri diğerini öldürmeyi başarsa bu durumda öldürenin de ölenin de her ikisi Cehennem ateşindedir.

Ebu Bekre radiyallahuanhu Peygamber’e sallallahualeyhivesellem ‘Ya Resulallah! Öldürenin durumu belli’ demesi, bir müzakere meclisinde söylenene mutabakatı gösteren bir hakikatin tekrarı niteliğindedir. Allah buyurmuştur ki:

‘Kim bir Mümini kasıtlı olarak öldürürse onun cezası içinde sürekli kalmak üzere cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, onu lanetlemiş ve kendisi için büyük bir azap hazırlamıştır.’ [Nisa 93]

Bu, öldürenin neden Cehennem’e gideceğini ortaya koyuyor fakat öldürülen niye?

Ebu Bekre’nin radiyallahuanhu öldürülen hakkındaki sorusu üzerine Peygamber sallallahualeyhivesellem ‘çünkü o da, arkadaşını öldürmek istiyordu’ dedi.

Bu, onun öldürülmüş olmasına rağmen niyeti ve ameli nedeniyle Cehenneme gideceğini gösteriyor. Sonuç, onun hatası ve ardından gelen ölümü nedeniyle onu günahtan kurtarmaz. Niyet tek başına belirleyici unsur olmasa da bu kişi elinde tuttuğu silah gibi bir takım sebepleri yerine getirmişti ki bununla kendisini cehenneme götüren niyetini icra etmek istiyordu.

Onun bir silahla gelmesi ‘arkadaşını öldürmek istiyor’ olduğunu gösterir. Başarmak ya da başaramamam önemli değil, her ikisinin varacağı yer de Cehennemdir.

Bırakın Dünya yok olsun; bırakın biz, örgütlerimiz, gruplarımız ve planlarımız mevcudiyetlerini yitirsin fakat ellerimiz, Müslüman kanını gayri meşru bir şekilde akıtmaya sebep olmasın.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: