El Kaide Liderinden Türkiye Ve BAE İçerikli Açıklama

El Kaide Liderinden Türkiye Ve BAE İçerikli Açıklama
Mayıs 26 22:27 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

El Şebab Hareketinin resmi yayın organı El Ketaib Medya, örgüt lideri Şeyh Ebu Ubeyde Ömer’in yeni bir konuşmasını yayınladı. ‘Sen Onları Birlik Sanırsın, Oysa Kalpleri Paramparçadır’ başlıklı konuşma El Kaide’ye yakın hesaplar tarafından paylaşıldı.

Konuşma, Kuran’daki “Onlar, iyice korunmuş şehirlerde veya duvar arkasında olmaksızın sizinle toplu bir halde savaşmazlar. Kendi aralarındaki çarpışmaları ise pek şiddetlidir. Sen onları birlik sanırsın, oysa kalpleri paramparçadır. Bu, şüphesiz onların akletmeyen bir kavim olmaları dolayısıyla böyledir.” ayetinin ardından Ebu Ubeyde Ömer’in hutbei hace okumasıyla başladı.

“Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.” ayetini okuyarak söze başlayan El Şebab Lideri, Ramazan ayına özel konuşmasında Somali halkına seslendi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’nin Somali’de üstlendiği role değinen El Şebab Hareketi Lideri, Somali’deki yöneticilerin de Ümmetin kaderini işgalcilerin ellerine bırakan fırsatçılar olduğunu belirtti.

Somalili idareciler hakkında sert ifadeler kullanan El Şebab Lideri Ebu Ubeyde Ömer, onların hükmetmede ve teşride Allah’la sınır mücadelesi yapan kişiler olduğunu ifade ettiği konuşmasında Somali Parlamentosunun Şeytan tarafından kurulduğunu kaydetti.

Ebu Ubeyde Ömer: “Onlar (Parlamento) halkla onları şeriat yolundan vazgeçirmek için savaşıyor, böylelikle Ümmeti saptırıyorlar. Bu öyle bir parlamento ki Ümmetimiz arasında Şeytani telkinleri uygulamak için kurulmuştur. Bu, paralı askerlerin kurduğu bir Parlamento, ülkeyi işgalcilerin sömürüsü haline getirdi ve onlar şimdi burada kendilerinde Müslümanların ırzlarını çiğneme hakkı görüyor.”

Ebu Ubeyde Ömer, daha sonra Somali Parlamentosunun ülkeyi Kenya ve Etiyopya’ya köle ettiğini söyleyerek ‘Ümmetin varlıklarına işgalciler el koyuyor’ diye ekledi.

‘Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki fark nedir’ diye soran Ebu Ubeyde Ömer, iki ülkeyi de Somalinin başına bela olmuş yönetimler olarak adlandırdı.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatan El Şebab Lideri, Somali’de kurulan Türk askeri üssünü eleştirdi. Ebu Ubeyde Ömer’e göre Türkiye Somali halkının mallarını gasp ediyor.

Ebu Ubeyde Ömer: “Somali’deki ümmetimize soruyorum: kaynakları, ekonomisi ve sırları düşmanının elinde olan bir Ümmetin kaderi ne olur? Öyle bir Ümmet ki liderlerini düşmanları seçiyor ve koruyor. Öyle bir Ümmet ki ordusu düşman tarafından eğitiliyor ve finanse ediliyor, halbuki bu ordu ülkeyi onlara karşı koruyor olmalıydı.”

Son iki ay içinde 200’e yakın AMISOM askerinin öldürüldüğünden söz eden El Kaide’nin Somali Lideri Ebu Ubeyde Ömer, düşmanın gücünün kırıldığını belirtti.

AMISOM, Afrika Birliği tarafından oluşturulan Somali Misyonunun adı. Afrika ülkeleri El Şebab Hareketiyle mücadele etmesi için Somali’ye asker çıkarmış durumda.

Ebu Ubeyde Ömer, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Mücahitlere diyorum ki: Biliniz ki İslam Ümmeti sizi bekliyor ve Allah’ın daha önce size bahşettiği gibi zafer elde etmenizi umuyor. Allah’ı Veli edinin ve saldırılarınızı artırın, onlara rahat yüzü göstermeyin, onları paramparça edin ve ateşin kıvılcımlarını onların işgalci olarak geldikleri ülkelerine yayın.”