El Kaide Liderlerine İşkence İle Hatırlanan Hapsel, CIA’in Başına Getirildi

El Kaide Liderlerine İşkence İle Hatırlanan Hapsel, CIA’in Başına Getirildi
Mart 13 21:01 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanlığı ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’de görev değişiklikleri yaşandı.

Başkan Donald Trump, resmi sosyal medya hesabından Dışişleri Bakanı Tillerson’ı görevden aldığını ve yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu getirdiğini duyurdu.

CIA’de Pompeo’dan boşalan koltuğa ise Gina Hapsel getirildi. Hapsel, CIA’İN Tayland’da bulunan ilk yurtdışı hapishanesinin yöneticiliği görevini yürütmüştü.

CIA’in yeni başkanı Gina Hapsel, Tayland’daki görevi sırasında El Kaide liderlerine işkence yaptığı ve işkence kayıtlarını yok ettiği haberleri ile hatırlanıyor.

Suudi Arabistan vatandaşları Ebu Zubeyde ve Abdurrahim El Naşiri, ABD’nin Tayland’daki gizli hapishanesinde işkence görmüştü.

Suudi Arabistan ve benzeri az gelişmiş ve dışa bağımlı ülkeler, kendi vatandaşları da dahil cihat yanlısı şüphelileri ABD ve İngiliz istihbaratına teslim edebiliyor.

Bu görev, yakın geçmişe kadar Türkiye’de FETÖ eliyl yerine getiriliyordu.

1985’ten bu yana CIA’de görev yapan Gina Hapsel Şubat 2017’den bu yana istihbarat teşkilatının şef yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Gina Hapsel, CIA’in genel direktörlüğü görevine getirilen ilk kadın yetkili olarak tarihe geçti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: