El Kaide’nin Hücre Evine Baskında Patlayıcı Ve Mühimmat Ele Geçirildi

El Kaide’nin Hücre Evine Baskında Patlayıcı Ve Mühimmat Ele Geçirildi
Haziran 13 12:19 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Yemen güvenlik güçleri, Arap Yarımadasındaki El Kaide üyesi olduğu iddia edilen bir gruba operasyon düzenledi. Operasyonda çok sayıda patlayıcı aygıt ve mühimmat ele geçirildi.

Hadramevt Valisi ve İkinci Bölge Ordu Komutanı Farac El Buhsani’nin de katıldığı operasyonla cihat yanlısı milislerin düzenlemeyi planladığı büyük bir saldırının engellendiği ifade edildi.

Farac El Buhsani tarafından yapılan açıklamada El Kaide üyelerinin Mukalla’da büyük bir saldırı gerçekleştirmeye hazırlandığı belirtildi.

Kıyı kenti Mukalla, El Kaide kontrolündeyken Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon Güçlerinin desteğiyle Yemen Hükumet Güçleri kentte kontrol sağladı.

Farac El Buhsani, patlayıcıların ele geçirildiği operasyonda emniyet güçlerinin yanı sıra asker ve istihbarat yetkililerinin de görev aldığını bildirdi.

Vali Buhsani, operasyon düzenlenen cihat yanlılarının uzun süredir takip edildiğini fakat baskın için hazırlıklarını tamamlamasının beklendiğini kaydetti.

Farklı türlerde patlayıcıların saklandığı ve El Kaide üyelerinin toplanma yeri olduğu değerlendirilen yere bomba imha ekipleriyle birlikte baskın yapıldı.

Arap Yarımadasındaki El Kaide, ülkedeki yabancı unsurlara ve Şii milislere yönelik saldırılar düzenliyor. Kasım Er Rimi liderliğindeki örgüt, El Kaide’nin Yemen merkezli kolunu temsil ediyor.

Hz. Muhammed’e hakaret karikatürleri çizen Fransız dergiye yönelik saldırı da dahil birçok uluslararası eylem Arap Yarımadasındaki El Kaide grubu tarafından planlandı.

Amerika Birleşik Devletleri ABD’ye göre El Kaide’nin en tehlikeli kolu, Yemen merkezli Arap Yarımadasındaki El Kaide örgütü.

Baskında ele geçirilenler arasında 28 patlayıcı aygıt, 2 büyük bomba, 2 termo ısı ölçer cihaz, 2 çanta c4 geniş miktarda mühimmat bulunuyor.

Hadramevt Valisi ve İkinci Bölge Ordu Komutanı Farac El Buhsani, ele geçirilen malzeme ile büyük bir alanın yok edilebileceğini söyledi.

Saldırının muhtemel hedefinin büyük bir askeri karargah olabileceği tahmin ediliyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: