El Kaide’nin Mısırlı Lideri Hava Saldırısında Hayatını Kaybetti

El Kaide’nin Mısırlı Lideri Hava Saldırısında Hayatını Kaybetti
Haziran 11 01:58 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

El Kaide’nin önde gelen Mısırlı lideri Ömer Suroor, Libya Ulusal Ordusu (LUO) tarafından Derna’da gerçekleştirilen hava saldırısında hayatını kaybetti.

El Kaide resmi olarak Pazar sabahı evine yapılan hava saldırısı sonrasında hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ayrıca, Derna’daki El Kaide İmamı Abdülsalam El Avami’nin ve Abi Buzaid El Şulvi’nin hayatını kaypettiğini ilan ettiler.

Suroor, Ebu Abdullah El Masry olarak da biliniyordu ve El Kaide’yi takip eden Libya’daki aşırı Şii grupların da hedefinde olduğu belirtildi.

Libya’da en çok tanınan yabancı El Kaide liderlerinden biri olduğu belirtilirken, Mısır’da büyük bir sabıka kaydı olan en çok aranan kişi olduğu açıklandı.

39 yaşındaki Suroor, Mısır’daki bir operasyonda bulunmuş ve El Mourabitoun grubunun kurucusu olan Mısırlı Hisham Ashmavy’nin en yakınında yer almıştı.

Aynı zamanda zorbalar olarak tanımladığı Mısır ordusuna ve polisine karşı fetvalar yayınlamakla da tanınıyordu.

2014 yılında Mısır yetkilileri tarafından en çok arananlar listesine eklendi. Libya Derna’da El Kaide’de önde gelen bir lider oldu.

Libya Ulusal Ordusu, kıyı kentini ele geçirme operasyonlarını hızlandırdığı için bu haftanın başlarında, Derna’daki yerleşim bölgeleri topçu ateşi ve hava saldırılarıyla vuruldu.

Derna Mısır sınırından 266 km uzaklıkta yer alıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: