”El Kaide’yi Akamete Uğratacak, Caydıracak Ve Yok Edeceğiz”

”El Kaide’yi Akamete Uğratacak, Caydıracak Ve Yok Edeceğiz”
Kasım 08 10:06 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amreika Birleşik Devletleri ABD Merkez Komutanlığı CENTCOM Sözcüsü Yarbay Earl Brown, Birleşik Devletlerin Yemen’deki El Kaide grubuna yönelik hava saldırılarında düşüş yaşandığını ve örgütün halen bir tehdit olduğunu ifade etti.

CENTCOM tarafından yapılan açıklamada Arap Yarımadasındaki El Kaide grubunun varlığını koruma başarısına atıfta bulunulurken daha önce sözü edilmeyen Eylül ayında gerçekleştirilmiş iki hava saldırısına da değinildi.

ABD Merkez Komutanlığı CENTCOM’a göre Arap Yarımadasındaki El Kaide’ye Eylül ayında iki hava saldırısı düzenlendi.

Amerikalı güçler, Ekim ayında ise cihat yanlısı örgüte yönelik operasyon gerçekleştirmedi.

Trump’ın göreve gelmesinden sonra El Kaide’ye yönelik hava saldırılarını artıran ABD’li güçler, Arap Yarımadasındaki El Kaide grubuna 2017 yılında 131 hava saldırısı düzenlerken bu yıl şu ana kadar 36 operasyon düzenledi.

Yarbay Earl Brown ‘bölgesel ortaklarımızla çalışmaya devam ederek Arap Yarımadasındaki El Kaide’yi akamete uğratacak, caydıracak ve yok edeceğiz’ dedi.

Batılı güçlerin İslam ülkelerindeki faaliyetlerinde ‘bölgesel ortaklar’ aracılığıyla yürüttüğü politikalarıyla başarı sağladığı değerlendiriliyor.

Çok sayıda hükumet, ilim adamı, akademisyen ve medyacının İslam ülkelerindeki Batı eksenli dönüşümde yer aldığı biliniyor.

Suriye savaşının önde gelen isimlerinden Dr. Abdullah Muheysini’ye göre söz konusu ajan faaliyetlerinin özellikle cihat saflarında gizlenebilmesi oldukça kolay.

ABD, Arap Yarımadasındaki El Kaide grubunu küresel örgütün en tehlikeli kolu olarak kabul ediyor. ABD Hava Kuvvetleri, 2013 yılından bu yana grubun üst düzey liderlerini hedef alan hava saldırıları düzenliyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: