“El Kaide’yi Bölgeden Tamamen Çıkardık”

“El Kaide’yi Bölgeden Tamamen Çıkardık”
Mart 12 18:10 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen’li güçler, Abyan’daki El Kaide’yi bölgeden çıkarmak için düzenledikleri operasyonların başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri BAE resmi haber ajansı, Abyan’ın en büyük ilçesi olan El Mehfad ve Vadi Hamra’nın El Kaide’den tamamen arındırıldığını aktardı.

Yemen Ordusu, 2015 yılında darbeyle başkent Sana’yı ele geçiren İran destekli Şii Husilere karşı yenilgiyi kabullenmiş görünüyor.

Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, 2015 yılından bu yana Suudi Arabistan’da yaşıyor.

Yemen’de El Kaide’ye yönelik operasyonlar cihat yanlısı örgüte karşı düzenlenen en kapsamlı askeri harekatlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri BAE, Şubat sonunda ilan ettiği duyuruda Yemen’deki El Kaide üyelerine yönelik operasyonlara başladığını bildirdi.

BAE Yönetimi, El Kaide’ye yönelik harekatına ‘Kararlı Kılıç Operasyonu’ adı verdi.

Resmi haber ajansı WAM, ‘operasyonun Yukarı Şebva İdaresindeki El Kaide örgütü unsurlarını temizlemek amacıyla bu sabah başladığını’ kaydetti.

Birleşik Arap Emirlikleri BAE Resmi Haber Ajansı ‘operasyonun BAE destekli Şebvalı Özel Kuvverler tarafından Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon Güçlerinin liderliğinde yürütüleceğini’ söyledi.

Arap Yarımadasındaki El Kaide örgütü, ABD ve Suudi-liderliğindeki koalisyon güçlerinin düzenlediği yoğun hava saldırılarında özellikle liderlik kadrosunda önemli kayıplar vermişti.

Donald Trump’ın göreve gelişinin ardından Yemen’e düzenlenen ABD hava saldırıları iki katına çıktı.

İran destekli Şii Husiler, 2015 yılında darbeyle başkent Sanaa’yı ele geçirmişti; o tarihten bu yana ülkeyi kontrol altında tutmaya devam edegeliyor.

Yemen’de de Irak’ta olduğu gibi ABD işgaliyle yönetimin Şii unsurlara devredildiği gözleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletlerinin Ortadoğu’daki ileri karakolu olarak değerlendiriliyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: