El Şebab Hareketinden ‘Sofistike Saldırı’

El Şebab Hareketinden ‘Sofistike Saldırı’
Eylül 29 15:49 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

El Şebab üyeleri, başkent Mogadişu’nun dışında kalan bir askeri üsse bomba yüklü araçlarla ve makineli silahlarla saldırı gerçekleştirdi.

Yerel kaynaklara göre saldırıda en az 8 asker hayatını kaybetti.

Somalili askeri yetkili Muhammed Hacı Ali, konuya ilişkin açıklamasında ‘bu sabah şiddetli çatışmalar oldu’ dedi.

Muhammed Hacı Ali, çatışmalarda yaşanan can kayıplarına ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

Görgü tanığı bölge sakinleri ise El Şebab üyelerinin askeri üsse girerek araçları ve silahları ganimet olarak aldığı sırada Somalili askerlerin cesetlerinin etrafa yayılmış olduğunu belirttiler.

Görgü tanıklarından Abdulahi Muktar ‘askeri kampın etrafında askerlerin cesetlerini gördüm. Sekiz asker cesedi saydım ama daha fazlası da olabilir’ şeklinde konuştu.

Başka bir bölge sakini ise iki şiddetli patlama işittiğini daha sonra yoğun çatışma seslerinin başladığını belirtti.

Muhammed Melim ‘milislerin üç yönden saldırmasıyla gerçekleşen çok sofistike bir operasyondu. İntihar bombası olması muhtemel iki büyük patlama oldu’ dedi.

El Şebab Sözcüsü Ebu Musab da Reuters’e saldırının sorumluluğunu üstlendiği bir açıklama yayınladı:

“Sabah namazından sonra iki Mücahit, bomba yüklü araçlarıyla Barire askeri üssüne girdi. 17 asker öldürdük ve 7 teknik araç ele geçirdik.”

Ebu Musab ayrıca saldırı başlayınca diğer askerlerin, ormanlık alana doğru kaçtığını ve askeri üssün El Şebab kontrolüne geçtiğini belirtti.

Somali’de İslam kurallarına göre yönetim kurmak isteyen El Şebab Hareketi, yabancı askerleri ve ABD destekli Hükumet yetkililerini hedef alan cihat saldırıları düzenliyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: