El Şebab Liderinin ‘Şam, Müminlerin Evidir’ Başlıklı Konuşması Yayınlandı

El Şebab Liderinin ‘Şam, Müminlerin Evidir’ Başlıklı Konuşması Yayınlandı
Haziran 02 11:13 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

El Şebab Hareketinin resmi yayın organı El Ketaib Medya, örgüt lideri Şeyh Ebu Ubeyde Ömer’in bir konuşmasını yayınladı. ‘Şam, Müminlerin Evidir’ başlıklı konuşma El Kaide’ye yakın hesaplar tarafından paylaşıldı.

Konuşma, Kuran’daki “Sana ganimetlerden soruyorlar. De ki: ‘Ganimetler Allah’ın ve peygamberinindir. Eğer mü’minler iseniz, Allah’a karşı gelmekten sakının ve aranızı düzeltin. Allah’a ve peygamberine itaat edin.’ Mü’minler öyle kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir. Kendilerine O’nun ayetleri okunduğunda bu onların imanlarını artırır ve ancak Rabblerine dayanıp güvenirler. Onlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler. İşte bunlar gerçek mü’minlerdir. Onlar için Rabbleri katında dereceler, bağışlanma ve kıymetli rızık vardır.” ayetinin ardından Ebu Ubeyde Ömer’in hutbei hace okumasıyla başladı.

‘Herbir yerdeki Müslüman kardeşlerim Esselamualeykum ve rahmetullahi ve berekatuhu’ diye söze başlayan El Şebab Lideri Ebu Ubeyde Ömer, Afganistan, Yemen, Cezayir, Çeçenistan, Suriye ve diğer bölgelerdeki cihat yanlılarına hitap ederek Hz. Muhammed’in şu sözlerini aktardı:

“Ümmetimden bir taife Allah’ın emri üzere var olmaya devam eder. Onlara muhalefet edenler onlara zarar veremezler. Düşmanlarına karşı savaşırlar. Bir savaş her bittiğinde başka bir kavimle savaş çıkar. Allah bir takım (kâfir) kavimleri (savaşmaları için kendilerine doğru) kaldırır (ya da: bir takım kavimleri yüceltir) ve onları onlardan rızıklandırır. Ta ki onlara kıyamet gelinceye kadar.” Sonra Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle dedi: “Onlar Şam ehlidir.”

Doğu Guta’daki Müslümanlara dua eden El Şebab Lideri, Kuran’daki şu ayetleri okudu: “…Sabredenleri müjdele! Onlar başlarına bir musibet geldiğinde: ‘Şüphesiz biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz’ derler. İşte böylelerine Rablerinden bağışlanma ve rahmet vardır. Doğru yol üzere olanlar da bunlardır.”

Ardından Şam’a seslenen Somalili El Kaide Lideri Kuran’daki “Elif Lam Mim. İnsanlar yalnız: ‘İman ettik’ demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı sandılar? Andolsun biz onlardan öncekileri de imtihan ettik. Allah elbette doğruları da bilecek ve elbette yalancıları da ortaya çıkaracaktır” ayetleriyle devam etti.

El Şebab Lideri Ebu Ubeyde Ömer, müminlerin dinleri yolunda imtihan edileceklerini, bu imtihanlara en çok Peygamberlerin uğradığını, Allahın, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed’in Allah tarafından imtihan edildiğinirini ve sabrettikle belirtti.

Suriye’deki mevcut çatışmanın Kuran ile haç arasındaki, tevhid ile ilhad (dinsizlik) arasındaki, samimi akide sahipleriyle tüm Müslümanlarla tüm küffar arasındaki bir savaş olduğunu kaydeden Ebu Ubeyde Ömer, şu ayeti okudu:

“De ki: ‘Ey kitap ehli! Sizin bizden hoşlanmamanızın sebebi, bizim Allah’a, bize indirilene ve daha önce indirilmiş olana iman etmemiz ve sizin çoğunuzun fasık olmasından başka bir şey midir?’”

El Kaide Somali Lideri ‘Suriye cihadı, mübarek bir cihattır ve tehlikeli bir süreçten geçiyor’ dedi ve Astana gibi anlaşmaların Suriye’deki cihat yanlılarını yollarından alıkoyacağına dikkat çekti ve ekledi:

“…İçinizde onlara kulak verenler vardır. Allah zalimleri bilir.”

“Sizden bir kısmı dünyayı istiyordu, bir kısmınız da ahireti istiyordu.”

Konuşmasında sık sık ayet ve hadis paylaşan El Şebab Lideri Ebu Ubeyde Ömer, Suriye’de bazı unsurların tıpkı Somali’de Şeyh Şerif Ahmet’in yaptığı gibi şehitlerin kanları üzerine hesap yaptığını ifade ederek cihat yoluna devam edilmesi tavsiyesinde bulundu ve şu ayeti okudu:

“Onlar neredeyse, sana vahyettiğimizden başkasını bize karşı iftira etmen için seni fitneye düşürecek ve o zaman seni dost edineceklerdi. Andolsun, eğer seni kararlı kılmasaydık, az da olsa onlara meyledecektin. O durumda mutlaka sana hayatın da ölümün de kat kat (acısını) tattırırdık. Sonra bize karşı kendine bir yardımcı da bulamazdın.”

Suriye cihadın kararlı olunması gerektiğini tekrar tekrar vurgulayan El Şebab Lideri, dünya Müslümanlarına seslenerek Suriye savaşının herhangi bir cemaat, tanzim ve taifeye has olmadığını, tüm dünya Müslümanlarını bağladığını belirtti.

Suriye’nin etrafındaki Müslümanlara kardeşlerine malları ve canlarıyla yardıma gitmek özellikle de Türkiye’dekilere vaciptir’ diyen El Şebab Lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı uyarıda bulundu.

Türk Hükumetinin Afganistan, Somali ve Şam’daki Müslümanlara yönelik katliamlarda bulunan Haçlılara yardım ettiğini ifade eden El Şebab Lideri, Erdoğan ve Hükumeti hakkındaki söylemlerini sürdürdü.

Erdoğan’ın İslam adı altında hareket ettiğini söyleyen El Şebab Lideri Ebu Ubeyde Ömer, Türkiye’nin laik bir rejim olduğunu hatırlatarak Erdoğan’ı Kudüs’ü işgal eden İsrail’in yanında yer almakla suçladı.

Ebu Ubeyde Ömer daha sonra Somali’deki Türk askerlerinin ülkede Şeriatın uygulanmasının önünde durduğunu söyledi ve ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin işgal ettiği İslam ülkelerini tek tek sayarak Türkiye’nin buralarda işlenen katliamlara ortak olduğunu ifade etti.

Ardından yeniden Suriye’deki cihat yanlılarına seslenen El Şebab Lideri, tevhid yolundan ayrılınmaması gerektiğine ve Allah’ın yardımının bu yolda geleceğini belirterek işgalcilere karşı hep birlikte savaşılması gerektiğinde söz edip birlik olma mesajı verdi.

“Şüphesiz Allah kendi yolunda kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak savaşanları sever.”

Ebu Ubeyde Ömer, sadece Suriye’deki cihat yanlılarının değil dünyanın heryerindekilerle birlik olunması gerektiğini kaydetti.

“Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın ve ayrılığa düşmeyin.”

“Şüphesiz sizin bu ümmetiniz tek bir ümmettir. Ben de Rabbinizim. Öyleyse benden sakının.”

Resulullah buyurdu ki: ‘Cemaat rahmettir, ayrılık azabtır.’

El Şebab Hareketi Lideri Ebu Ubeyde Ömer, Suriye’deki cihat yanlılarına yönelik konuşmasını, İslam Emirliği Lideri Molla Ömer’i örnek göstererek sürdürdü.

Dünyanın farklı bölgelerinde ABD’yi hedef alan saldırılardan söz eden El Şebab Lideri, Nureddin Zengi ile Selahaddin Eyyubi’nin durumunu Molla Ömer ile Usame Bin Ladin’e benzetti.

Allah’ın Müslümanlara savaşlarında yardım edeceğini belirten ayetler okuyan Ebu Ubeyde Ömer, sözlerini sonlandırırken El Kaide’nin dini lideri Ebu Yahya El Libi’nin Somali’ye yönelik konuşmasına yer verdi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: