El Şebab’tan ABD Özel Harekat Askerlerine Büyük Saldırı Ölü Ve Yaralılar Var

El Şebab’tan ABD Özel Harekat Askerlerine Büyük Saldırı Ölü Ve Yaralılar Var
Haziran 09 01:50 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Somali’de El Şebab üyelerinin düzenlediği saldırıda bir ABD özel harekat askeri öldü dört askerin de yaralandığı açıklandı.

ABD Afrika Komutanlığı yaptığı açıklamada, Somali’nin Jubaland bölgesindeki saldırısında da bir koalisyon kuvvet askerinin yaralandığını bildirildi.

AFRICOM, yaralı dört Amerikan askerinden birinin olay yerinde tedavi edildiğini, diğer üçünün ve koalisyon kuvvet askerinin tedavisi için tahliye edildiğini söyledi.

Somali, Kenya ve Amerikan birliklerinin kombine kuvvetleri, yerel saatle 2:45 civarında bombalı ve ağır silah ateşi altında kaldığı belirtildi.

AFRICOM, 800 Somali ve Kenyalı kuvvetin, Mogadişu’nun 220 mil güneybatısında çok yönlü bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

AFRICOM yaptığı açıklamada, “El Şabab’ı kontrol ettiği bölgelerden ve köylerden çıkarmayı, Somali hükumetinin güvenlik alanını genişletmek için planlanmış sürekli bir savaş karakolunu kurmayı” hedeflediklerini belirtti.

ABD askerleri görev sırasında taktik, yardım ve hava gözetimi sağlıyor. NYT’ye göre Amerikan birlikleri silahlı bir uçak tarafından desteklendi.

Örgütleri izleyen bir kuruluş olan SITE Intelligence Group, El Şabab’ın Kismayo yakınlarındaki bir ABD Somali gücünün bulunduğu karakola yapılan şiddetli saldırının sorumluluğunu üstlendiğini söyledi.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Nijer’de bir pusuda dört ABD askeri öldürüldü.

ABD Afrika Komutanlığı yetkilileri, Somali’de ABD yaklaşık 500 askeri kaybetti, ancak ABD’nin El Şebab’ı  hedef alma çabalarını yavaşlatmadı dedi.

AFRICOM’lu askeri yetkililer, El Şebab’ın 3000 ila 6.000 civarında savaşçısının olduğunu tahmin ediyorlar.

El Şebab ülkenin güneyindeki bölgelere hakim ve Somali’nin yaklaşık yüzde 20’sini kontrol ediyor.

Somali, ABD güçleri tarafından önemli bir mücadele odağı.

El Şabab’ın El Kaide’ye bağlılığı ve bağlantıları var.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: