Endonezya, IŞİD Saldırısının Ardından Terörle Mücadele Kanununu Değiştirdi

Endonezya, IŞİD Saldırısının Ardından Terörle Mücadele Kanununu Değiştirdi
Mayıs 25 13:01 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Endonezya Parlamentosu, ülkede gittikçe artan milis hareketlenmelerinin ardından terörizmle mücadele kanunlarını Cuma günü onayladığı kararlarla daha sert hale getirdi.

Endonezya Yönetiminin cihat yanlısı milislere yönelik kararı, IŞİD’in Surabaya kentinde düzenlediği canlı bomba saldırısının ardından geldi.

Saldırıda 30’un üzerinde can kaybı yaşanmıştı.

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkesi olan Endonezya’da IŞİD’in düzenlediği 20 yılın en çok infial uyandıran saldırısının ardından 2003 yılında oluşturulan terörle mücadele kanunu sertleştirilerek revize edildi.

Yeni kanuna göre polis, şüphelendiği kişileri şüpheli herhangi bir faaliyette bulunmadan gözaltına alabilecek ve milis gruplara katılan ve/veya üye temin edenler hakkında soruşturma başlatabilecek.

IŞİD ve benzeri örgütlerin İslam ülkelerinde düzenlediği eylemlerde Müslüman can kayıpları yaşanırken halkın İslam’a ait ibadetlere karşı mesafe aldığı gözleniyor.

Devlet Başkanı Joko Widodo’nun Sözcüsü Johan Budi ‘yeni düzenlemeyle yumuşak güç ve sert güç kullanarak terörizmin kökünün kurutulacağını’ söyledi.

Endonezya’nın Bali adasında 2002 yılında düzenlenen başka bir saldırıda turistler hedef alınmıştı. Patlamada çoğu turist 202 kişi ölmüştü.

Suriye ve Irak savaşından sonra çok sayıda Endonezyalının IŞİD saflarında askeri tecrübe kazanmasıyla ülkeye dönen milislerin milli güvenliği tehdit ettiği belirtildi.

IŞİD, resmi beyanlarında Müslüman halkları Müslüman olarak gördüğünü söylese de uygulamalarıyla aksini gösteriyor.

Yeni düzenlemede eylem yapacağından şüphelenilen kişi 21 günlük gözaltına alınabilecek ve gözaltı süreci 200 güne kadar uzayabilecek.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: