Ensar El Şeria’nın Cemaziyel Evvel Ayı Operasyon Raporu Yayınlandı

Ensar El Şeria’nın Cemaziyel Evvel Ayı Operasyon Raporu Yayınlandı
Şubat 27 20:25 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Arap Yarımadasındaki El Kaide olarak da bilinen Yemen merkezli Ensar El Şeria grubu, Cemaziyel Evvel ayı boyunca düzenlediği operasyonları gösteren bir veri-grafiği yayınladı.

Ensar El Şeria, ülkedeki laik hükumetin yanı sıra İran destekli Şii Husilere karşı da cihat operasyonları düzenliyor.

Yemen başta olmak üzere Arap Yarımadasındaki Batılı diplomatları da hedef alan örgüt, ABD Hava Kuvvetleri ve Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon Güçleri tarafından düzenlenen saldırılarda çok sayıda lider ve üyesini kaybetti.

Ensar El Şeria’nın Cemaziyel Evvel ayına ilişkin operasyon raporunda toplam 18 saldırı düzenlendiği kaydedildi. Saldırılardan 9’unun hedefinde Husiler varken 5’i Hadramevt Özel Kuvvetlerine, 3’ü Güvenlik Unsurlarına diğer 1’i de Şebva Özel Kuvvetlerine düzenlendi.

Toplam 18 operasyonda 33 hedefin öldüğü ve yaralandığı belirtilen veri-grafiğine göre saldırılarda 4 roket, bir de mayın patlatıldı.

Operasyon şekilleri hakkında da bilgi verilen veri-grafiğinde 3 saldırının suikast yoluyla, 6’sının bombalama 4’ünün ise baskın şeklinde gerçekleştirildiği ifade edildi.

BAE, Yemen’de El Kaide’ye Yönelik Harekat Başlattı

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri BAE, dün sabah ilan ettiği duyuruda Yemen’deki El Kaide üyelerine yönelik operasyonlara başladığını bildirdi.

BAE Yönetimi, El Kaide’ye yönelik harekatına ‘Kararlı Kılıç Operasyonu’ adı verdi.

Resmi haber ajansı WAM, konuya ilişkin haberinde ‘operasyonun Yukarı Şebva İdaresindeki El Kaide örgütü unsurlarını temizlemek amacıyla başladığını’ kaydetti.

Birleşik Arap Emirlikleri BAE Resmi Haber Ajansı ‘operasyonun BAE destekli Şebvalı Özel Kuvverler tarafından Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon Güçlerinin liderliğinde yürütüleceğini’ söyledi.

Arap Yarımadasındaki El Kaide örgütü, ABD ve Suudi-liderliğindeki koalisyon güçlerinin düzenlediği yoğun hava saldırılarında özellikle liderlik kadrosunda önemli kayıplar vermişti.

Donald Trump’ın göreve gelişinin ardından Yemen’e düzenlenen ABD hava saldırıları iki katına çıktı.

İran destekli Şii Husiler, 2015 yılında darbeyle başkent Sanaa’yı ele geçirmişti; o tarihten bu yana ülkeyi kontrol altında tutmaya devam edegeliyor.

Yemen’de de Irak’ta olduğu gibi ABD işgaliyle yönetimin Şii unsurlara devredildiği gözleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletlerinin Ortadoğu’daki ileri karakolu olarak değerlendiriliyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: