Erdoğan, Sudan’daki Darbe Hakkında Konuştu

Erdoğan, Sudan’daki Darbe Hakkında Konuştu
Nisan 11 19:53 2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan’da ordunun yönetime el koymasına ilişkin, “Milli uzlaşı temelinde ve barış içinde Sudan’ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Kabore’yi Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, bu ziyaretin Burkina Faso’dan Türkiye’ye cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ilk resmi ziyaret olduğunu vurguladı.

Erdoğan, ikili ve heyetler arası kapsamlı ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, “62 milyon dolar civarındaki ticaret hacmimiz, nüfuslarının toplamı 100 milyona ulaşan iki ülke bakımından istenilen düzeyin çok ama çok altındadır. Ticaret rakamını beraber çalışarak artırma kararlılığımızı teyit ettik.” diye konuştu.

“Sudan demokratik süreci çalıştırmaya girmelidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan’da ordunun askeri müdahaleyle yönetime el koyduğu ifade edilerek, “Ömer El Beşir’in tutuklandığı haberleri geliyor, bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Malumunuz, darbeyle gelmiş bir siyasetçi değilim ve belediye başkanlığımdan bu yana sürekli sandıkla gelen ve sandıkla bu yolculuğu devam ettirirken, darbeyle muhatap olan bir insanım. Onun için de darbenin ne olduğunu, neler katıp neler götürebileceğini de bilen birisiyim. Ne yazık ki bu dünya bir garip dünya. Darbeye karşı olduklarını söyleyenlerin maalesef darbecilerle daha sonra nasıl koyun koyuna oturduklarını da hep görüyoruz ve bu konuda nasıl iş tuttuklarını da görüyoruz. Nasıl sandıkla gelenleri ipe götürdüklerini de görüyoruz. Bunun için herhalde ülke ismi saymamıza gerek yok, hepiniz biliyorsunuz. Sudan bizim köklü tarihi ilişkilerimizin olduğu bir ülke ve bu köklü ilişkilerimizin tabii ki devamından yanayız. Bu noktada da yine temennim odur ki suhuletle bir kardeşlik ağı içerisinde Sudan bu işi başarmalı ve normal demokratik süreci çalıştırmaya girmelidir diye inanıyorum. Böyle düşünüyorum.”

Sudan’ın son dönemlerde yaşadığı sıkıntıları bildiğine dikkati çeken Erdoğan, “Bütün bu ekonomik sıkıntıları da aşmak suretiyle Sudan’ın farklı bir sürece girmesi bizim için önem arzetmektedir. Şu anda çok değişik haberler gelmektedir. Sayın Ömer Beşir’le ilgili, evinde midir veya bir başka yerde midir? Bunlar hakkında sağlıklı bir bilgi vermemiz söz konusu değil ama şunu söyleyeyim, milli uzlaşı temelinde ve barış içinde Sudan’ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir. Çünkü bu ülkeler bu tür darbelerden çok çekti. Her darbe çok ciddi bir kan kaybıdır. Bu kayba dost, kardeş Sudan’ın muhatap olmasını doğrusu istemem.” diye konuştu.

AA

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: