Erdoğan’ın Afrin Açıklamasına ABD’den Ve PYD/PKK’dan Cevap Geldi

Erdoğan’ın Afrin Açıklamasına ABD’den Ve PYD/PKK’dan Cevap Geldi
Ocak 16 17:13 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

PKK bağlantılı PYD örgütüne yakınlığı ile bilinen Gazeteci Wladimir van Wilgenburg, Amerika Birleşik Devletleri ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçleri’nin sözcüsü  Ryan Dillon’ın Türkiye’nin Afrin Operasyonu hakkındaki yorumunu aktardı.

Ryan Dillon, Wladimir van Wilgenburg’ün özel iletişime geçerek Türkiye’nin Afrin operasyonuna ilişkin sorusu sorması üzerine ‘Afrin’in Koalisyon Güçlerinin operasyon sahası içinde yer almadığını’ söyledi.

Koalisyon Sözcüsü Ryan Dillon’un açıklaması, ABD’nin Türkiye’nin Afrin Operasyonuna ‘yeşil ışık yakması’ olarak yorumlansa da ifadenin Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna geçmesi halinde karşısında Amerikan askerlerini bulacağı yönünde bir mesaj içerdiği değerlendiriliyor.

Gazeteci Wladimir van Wilgenburg’ün özel sorusunu cevaplayan Koalisyon Sözcüsünün açıklaması dışında ABD makamlarından henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Wladimir van Wilgenburg, ayrıca PYD/YPG komutanı General Sipan Hemo’nun ANF’ye yaptığı açıklamayı da takipçileriyle paylaştı.

General Sipan Hemo, ‘ister Afrin’de isterse de Rojava’nın başka bir yerinde olsun geçen altı yıl olduğu gibi, kendimizi savunacağız’ şeklinde konuştu.

PYD/YPG Komutanı Hemo ayrıca Türkiye’nin muhtemel saldırısında İran, Rusya, Suriye ve hatta ABD’yi sorumlu tutacaklarını ifade etti.

PKK’ya bağlı yayın organı ANF’ye konuşan PYD/YPG Komutanı Sipan Hemo ‘öyle görünüyor ki YPG/YPJ güçlerimiz nasıl ki bölgeyi DAİŞ’ten temizlediyse, Erdoğan belasından temizlemek de yine bize kader olmuş’ dedi.

Açıklama kadın Kürt milislerin de savaşta yer alacağını gösterdi.

Sipan Hemo, bölgeyi IŞİD’den temizlediklerini iddia etse de IŞİD’in Kobani’den çıkarılmasını Türk ve ABD hava kuvvetlerinin sağladığı biliniyor.

PKK’nın ABD’nin yoğun hava desteği ile elde edilen kazanımları örgüte mal eden tutum sergilemesi Suriye realitesinin doğru okunmasına engel olarak değerlendiriliyor.

PYD/YPG Komutanı Sipan Hemo: “Biz sadece şunu söylüyoruz: Savunma stratejimiz doğrultusunda özelde Afrin olmak üzere Rojava’nın hangi alanına, bu Erdoğan olur başkası olur, saldıran ve kazanımlarımızı tehdit eden kim olursa olsun YPG olarak ağır bir cevap vereceğiz. Bunun için herhangi bir söze de gerek yok”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: