Esed: Kürtlerin Elindeki Bölgeleri Geri Alacağız

Esed: Kürtlerin Elindeki Bölgeleri Geri Alacağız
Mayıs 31 11:52 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Beşşar Esed, Amerika Birleşik Devletlerinin Irak’tan ders çıkarması ve Suriye’den çıkması gerektiğini söyledi. Esed, ABD destekli milislerin elindeki bölgeleri yeniden alacağına da söz verdi.

Rusya merkezli bir yayın kuruluşuyla röportaj yapan Beşşar Esed, Hükumetin, PKK tarafından kurulan Suriye Demokratik Güçleri SDG ile müzakere kapılarını açtığını söyledi.

Beşşar Esed: “Bu (müzakere) ilk seçenek. Olmazsa bu alanları güç yoluyla özgürleştirme yoluna baş vuracağız. Amerikalı yada Amerikasız başka seçeneğimiz yok.

Esed ekledi: “Amerika gitmeli; nasıl olsa gidecek.”

“Irak’a da meşru temellere dayanmaksızın geldiler ve bakın kendilerine ne oldu.Ders çıkarmak zorundalar. Irak olağan üstü bir durum değildi; Suriye de olağan dışı bir durum değil. Burada insanlar artık yabancıları istemiyor.”

Beşşar Esed, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisini ‘Hayvan Esed’ olarak nitelemesine de cevap verdi: “Ne söylüyorsan o sensin.”

Donald Trump, Esed Rejiminin Şam kırsalında zehirli gaz içeren bomba kullanmasının ardından Beşşar Esed’in bir hayvan olduğunu söylemişti.

Esed, Doğu Guta’daki Duma bölgesinde zehirli gaz içeren saldırıyı bir kez daha inkar etti. Hükumetin kimyasal saldırı düzenleme amacı taşımadığını iddia etti.

Esed Rejiminin kimyasal saldırısının ardından ABD, İngiltere, ve Fransa Rejimin kimyasal programı olduğu ileri sürülen hedefleri vurmuştu.

İran ve Rusya destekli Esed Rejimi, ülkedeki Sünnilere yönelik soykırım uygulamakla suçlanıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: