Esed Rejimine Ait Askeri Üs Vuruldu; Rejim, ABD’yi Sorumlu Tutuyor

Esed Rejimine Ait Askeri Üs Vuruldu; Rejim, ABD’yi Sorumlu Tutuyor
Nisan 09 09:26 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suriye’nin Humus kentindeki Rejime ait T-4 Havaalanı füzelerle vuruldu. Suriye Devlet Televizyonu, Donald Trump’ın ‘büyük bedel ödeyecekler’ açıklamasının ardından gelen saldırıdan Washington Yönetimini sorumlu tuttu.

Esed Rejimi Doğu Guta’daki Duma bölgesine kimyasal içerikli bomba atmış ve onlarca sivilin yaşamına mal olmuştu.

Kimyasal saldırının ardından resmi sosyal medya hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Trump, ‘Suriye’deki kimyasal saldırıda kadınlar ve çocuklar dahil olmak üzere birçok sivil hayatını kaybetti. Suriye Ordusu tarafından kuşatılmış, dış dünyaya tamamen erişilemez hale gelmiştir. Rusya ve İran, Hayvan Esed’i desteklemekten sorumlu. Esed büyük bir bedel ödeyecek’ demişti.

Amerika Birleşik Devletleri, Pentagon tarafından yapılan resmi açıklamayla saldırının sorumluluğunu reddetti: “Savunma Bakanlığı şu an için Suriye’de hava saldırısı düzenlemiyor.”

Pentagon: “Bununla birlikte durumu yakından izlemeye devam ediyoruz ve Suriye’de ve başka yerlerde kimyasal silah kullananların hesaba çekilmesi için sürdürülen diplomatik çabaları destekliyoruz.”

İsrailli bir sözcüye saldırı hakkında soru sorulduğunu bildiren Reuters, Sözcünün yorum yapmaktan kaçındığını yazdı. İsrail, daha önce Esed Rejimine ait pozisyonları hedef alan saldırılar düzenlemişti.

Esed Rejimi, antik kent Palmira yakınlarındaki T-4 askeri üssüne yönelik saldırıda zayiat verildiğini açıkladı.

_______________

İlgili Haber:

Doğu Guta ‘Kimyasal Dehşeti’ Yaşadı

Trump: İran Ve Rusya Hayvan Esed’i Destekliyor

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: