‘Esed Suriye Çözümünün Bir Parçası Olamaz’

‘Esed Suriye Çözümünün Bir Parçası Olamaz’
Nisan 16 22:23 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Almanya dışişleri bakanı yaptığı açıklamada, Suriye savaşının tüm güçler arasında müzakere edilmiş bir çözüme ihtiyacı olduğunu, ancak söz konusu sürecin bir parçası olarak kimyasal silah kullanan herhangi bir kimseyi hayal edemeyeceğini belirtti.

Heiko Maas, gazetecilerin Suriye Rejim Başkanı Beşar Esed’in ülkede siyasi bir geleceğe sahip olup olmayacağı ile ilgili sorularını yanıtladı.

AB dışişleri bakanlarının Brüksel’de yaptığı bir toplantıda, “Bölgede nüfuz sahibi herkesi kapsayan bir çözüm olacak” denildi.

“Kimse kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan birini bu çözümün parçası olarak hayal edemez” diye ekledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’deki üç kimyasal silah tesisine hava saldırılarını destekleyerek “gerekli ve uygun” olarak nitelendirdi. Hafta başında, Almanya Suriye rejimine karşı herhangi bir hava saldırısına katılmayacağını söyledi.

Maas Almanya’nın ABD, İngiltere ve Fransa ile birlikte çalışacağını ve Suriye’deki kimyasal silah tesislerine karşı hava saldırılarının ardından gelecek adımları görüşeceğini söyledi.

Maas, BM’nin kimyasal silah saldırılarını soruşturma çabalarını düzenli olarak Rusya’nın engellediğini, ancak Kremlin’in siyasi bir çözümün sağlanmasında etkili olacağını ifade etti.

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: