‘Esed Ve Nasrallah’ı Ortadan Kaldırırız’

‘Esed Ve Nasrallah’ı Ortadan Kaldırırız’
Nisan 11 20:52 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Tel Aviv Yönetimi, Suriye’de İranlı askerlerin ölümüne neden olan hava saldırısına karşılık İran’ın, İsrail’e karşı misillemede  bulunması halinde, Esed’i ve rejimini ortadan kaldıracağını bildirdi.

Üst düzey bir İsrailli güvenlik yetkilisi , yerel Maariv gazetesine yaptığı açıklamada, herhangi bir İran misilleme saldırısının ardından Suriye Rejim Başkanı Beşar Esed’in “ortadan kalkacağını” söyledi.

Adı açıklanmayan yetkili, “İranlılar İsrail topraklarında, İsrail aleyhinde hareket ederse, Esed ve rejimi bedelini ödeyecek” dedi.

“Rejim ve Esed birlikte, basitçe ortadan kaldırılacaktır. İran’ın bize karşı hareket etmesini önermiyoruz.”

Üst düzey yetkili ayrıca, Hizbulah lideri Hasan Nasrallah’ı da Esed’in İsrail’e karşı misilleme yapması durumunda aynı kaderi paylaşacağı konusunda uyardı.

“Nasrallah’ın kaderinin Esed’den daha iyi olmayacağını anlaması gerekiyor. Çok ağır bir fatura öder” dedi.

Esed’in güçlü bir müttefiki olan İran, Suriye’deki askeri üsse düzenlenen hava saldırısına karşı İsrail’i suçladı.

Füze saldırısında ölen yaklaşık 14 kişi arasında yedi İranlı olduğu bildirildi ve Şam’ı ziyaret eden üst düzey bir İranlı yetkili saldırının “cevapsız kalmayacağını” söyledi.

İran, Esed’in en güçlü destekçilerinden biri ve rejim kuvvetlerini desteklemek için binlerce asker ve askeri teçhizat gönderdi.

Yetkili, İsrail güvenlik kabinesinin İran’ın intikam tehdidine karşı toplanacağını da sözlerine ekledi, “Kuzey sınırı, İran veya Hizbulah tarafından olası bir intikam saldırısı ile ilgili kaygılar nedeniyle yüksek seviyede” dedi.

İsrail, Suriye’deki yedi yıllık savaşa doğrudan müdahaleden kaçınmaya çalıştı, ancak İran ve Rusya’nın yanı sıra Lübnanlı Şii grup Hizbulah’a ileri silah teminini durdurmak için düzinelerce hava saldırısı düzenlediğini kabul ediyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: