Esed Ve Putin İran Destekli Milislerin Dağıtılmasını Görüştü

Esed Ve Putin İran Destekli Milislerin Dağıtılmasını Görüştü
Haziran 03 02:00 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Rus devlet başkanı Putin’in talebi doğrultusunda Suriye rejimi tarafından hazırlanan bir kararnamede, tüm rejim yanlısı milislerin dağıtılacağı iddia edildi.

Suriye Gözlemevi bu gelişmeyi daha önce görülmemiş bir şekilde doğruladı ve tüm Suriye topraklarında uygulanacağını söyledi.

Kaynak, Putin’in talebini yalnızca rejim yanlısı milislerin dağılmasını içermediğini aynı zamanda Tahran’ın finanse ettiği İran destekli milislerin dağılmasının da dahil olduğunu ve bu milisler arasında öfkenin artmasına sebep olduğunu belirtti.

Beşar Esed rejiminin ya milislerin kendisine sadık kalmasını ya da resmen orduya katılmasını isteyeceği bildirildi.

Rusya’nın talebi, son birkaç ay içinde milislerin işlediği bir dizi ihlalden sonra geldi. Binlerce evin yağmalanması örnek gösterildi.

Bölge gözlemcileri görüşmelerde geçen konunun Suriye topraklarında bulunan Türk güçlerinin ileriki zamanlarda ülkeden çıkarmayı amaçladığını ileri sürdü.

Suriye savaşı boyunca Esed rejiminin maddi ve askeri en büyük destekçisi olan İran destekli güçlerin ülkeden çıkarılmak istenmeyeceği belirtildi.

Velid Muallem, İran’ın Suriye’de varlığını sürdürmesini istiyor

Suriye Rejim Dışişleri Bakanı Velid Muallem, Suriye’deki İran’ın varlığının yasal olarak kalması gerektiğini savundu.

Başkent Şam’da düzenlenen basın toplantısında Muallem, Amerikan birliklerinin Suriye-Ürdün sınırındaki el-Tanaf üssünden çekilmesi gerektiğini söyledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: