Esed Ve Rus Uçaklarının Saldırısı Doğu Guta’ya Yardımı Engelliyor

Esed Ve Rus Uçaklarının Saldırısı Doğu Guta’ya Yardımı Engelliyor
Mart 04 17:37 2018

Suriye rejim güçleri ve Rus uçaklarının başkent Şam’ın yakınlarındaki Doğu Guta bölgesine yönelik taarruzunu sürdürürken, bölgeden yüzlerce insanın kaçtığı haberleri geliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilisi de yaptığı açıklamada, kuşatma altındaki Doğu Guta bölgesine Pazar günü ulaştırılması planlanan yardımların çatışmalar nedeniyle gönderilemeyeceğini açıkladı.

BM’nin Suriye’deki İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis yayımladığı yazılı açıklamada, “Çok ihtiyaç duyulan ateşkes yerine, daha fazla çatışma, daha fazla ölüm ve daha fazla açlık ile hastanelerin bombalandığı haberlerinin devam ettiğini görüyoruz. Sivillerin topluca cezalandırılması kabul edilemez” dedi.

Panos Moumtzis, 18 Şubat’tan beri havadan ve karadan yapılan saldırılarda 600 kişinin öldüğünü ve 2 bin kişinin yaralandığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçen hafta 30 günlük ateşkes çağrısı yapmasına rağmen, şimdiye kadar ateşkesin uygulanması başarısızlığa uğradı.

Reuters, rejim güçlerinin ve Rusya’nın Doğu Guta’yı ikiye ayırmak için bölgeye doğu kısımlarından saldırı düzenlediğini, bunun Şam’ın bilinen savaş taktiklerinden biri olduğunu yazdı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), 300-400 ailenin evlerinden ayrıldığını tahmin ediyor. Gözlemevi, Suriye hükümetinin bombalı saldırılarının Mesraba kasabasında yoğunlaştığını duyurdu.

Rusya ateşkesin başarısızlığa uğraması nedeniyle insani yardımın ulaştırılabilmesi ve yaralıların tahliye edilebilmesi için her gün, günde 5 saat ateşkes yapılması çağrısında bulundu.

Ancak şimdiye kadar herhangi bir yardım ulaştırılamadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın bu planını “şaka” olarak yorumladı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: