Eski IŞİD Güvenlik Görevlisinden İçeriden Tanıklık: Hepimizi Aldattılar

Eski IŞİD Güvenlik Görevlisinden İçeriden Tanıklık: Hepimizi Aldattılar
Şubat 09 17:10 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Lucas Glass, IŞİD’in ‘halifelik’ ilan etmesinden kısa süre sonra 2014 yazında henüz okulunu yeni bitirmişken eşini de alarak memleketi Dortmund’dan ayrıldı.

Lucas Glass, Suriye’de IŞİD’in kontrol ettiği bölgelere gittiğinde henüz 19 yaşındaydı.

“IŞİD hakkında bildiğim tek şey, onların İslam Şeriatını uyguladıkları ve Beşar Esed rejimine karşı savaştıklarıydı. Oraya dini yaşamak için gittim. Aradığımı orada bulacağımı zannediyordum fakat hakikat ise çok daha farklıydı.”

Şimdi 23 yaşında olan Alman vatandaşı Glass, IŞİD’in vaatlerine inanarak Avrupa’dan Suriye ve Irak’a giden binlerce gençten biri.

Batı medyasında yer alan haberlerde IŞİD’den özellikle ‘İslam Devleti’ ve ‘Halifelik’ tanımlamalarıyla söz ediliyor. Örgütün topraklarını kaybetmesinden sonra yayınlanan haberlerde de ‘hilafetin sonu’ şeklinde ifadelerin yer aldığı görülüyor.

Lucas Glass, IŞİD’e bağlı emniyet birimlerinde iki yıl görev yaptığını anlattı. Almanya vatandaşı Glass ‘ne var ki onların propagandalarına kanmışım, hakikatlerini anladığımda çok geç olmuştu’ diye ekliyor.

Güvenlik Politikaları Araştırmacıları için haber ve analizler yayınlayan Asya’nın Sesi Haber Merkezi, IŞİD’in Suriye ve Irak’taki faaliyetlerinin son bulmasına karşın örgütü doğuran dinamiklerin halen canlılığını koruduğuna dikkat çekiyor.

İngiltere merkezli bir yayın kuruluşu ile yaptığı özel röportajda konuşan Lucas Glass, IŞİD’e nasıl katıldığını ve sonra neden ayrıldığını anlattı.

“Bunu orduya katılan bir Amerikan askeri gibi düşünün. O, ABD ordusuna katılarak demokrasi yolunda fedakarlıkta bulunmak için Afganistan, Irak ve Suriye’ye gitmeye neden hazırdır? Biz onların bir İslam Devleti ilan ettiğini duyduk, işte kendisi için geldiğimiz şey, budur.”

Lucas Glass, 10 yıl önce Müslüman olan annesi gibi kendisi de 2010 yılında İslam’ı seçti. 2014 yılında da Ebubekir El Bağdadi’nin “kendi devletinize koşun ey Müslümanlar. İşte bu sizin devletiniz; çünkü Suriye Suriyelilerin, Irak’ta Iraklıların değildir” şeklindeki sesli mesajına karşılık verdi.

Türkiye üzerinden Suriye’ye gidişini anlatan Glass, içinde bulunduğu askeri kampı ve daha sonra ana görevlerinin sokaklardaki kontrol noktalarında bulunmak olduğunu anlattı: “Arabaları durdurup sigara yada uyuşturucu olup olmadığına bakıyordum. Fakat ben silahımı asla başka bir insana doğrultmadım.”

Lucas Glass, IŞİD’in ‘cariye’ uygulamalarından ve gazeteciler de dahil yakaladığı herkesin başını kesmesinden rahatsızlığını dile getiriyor.

“IŞİD’de benim kabul edemeyeceğim ve İslam’a uygun bulmadığım bir takım şeyler oluyordu. Bazı propaganda videolarında insanların yakıldığını yada boğulduğunu gördüm. Bu İslam’a göre caiz değil. Bunlar benim kabul edemeyeceğim şeylerdi. Bu olaylardan sonra ayrılma kararı aldım.”

Lucas Glass, daha sonra örgütün gerçek yüzünü görmeye başladığını söyledi.

“Ayrılmak istediğimi söyledim. Mesulünüz olan kişi size bir kağıt veriyor ve imzalamanızı istiyor. O günden sonra bir sivil olarak yaşamaya ama IŞİD sınırlarında kalmaya devam ettim. Fakat ben artık IŞİD’in bir parçası olmak istemiyordum. Bu şeylerden beri olmak istiyordum.”

Lucas Glass, bir keresinde ailesiyle birlikte kaçmaya çalıştığını ama IŞİD’liler tarafından yakalandığını aktardı.

“Beni bir ay boyunca hapsettiler ve tekrar kaçmaya çalışırsam öldürüleceğimi söyleyerek bıraktılar.”

Lucas Glass, Rakka’nın şiddetle bombalandığı sürede IŞİD liderlerinin aniden ortadan kaybolmasını sorguluyor: “Herkes aynı soruyu soruyordu. Nereden ortaya çıkmıyorlar? Bizden, Müslümanlardan mesul olduklarını iddia ediyorlar fakat neden bize yardım etmiyorlar? IŞİD bölgelerindeki halkın büyük çoğunluğu hatta IŞİD üyelerinin büyük çoğunluğu onlardan (liderlerden) nefret eder oldular.”

Lucas Glass, daha sonra IŞİD bölgelerinden çıkışını ve ülkesine dönüşünü anlattı.

“En başında, hilafet ilan ettiklerinde binlerce Müslüman onları desteklemek için Suriye’ye geldi. Fakat şuan biz IŞİD’in hakikatini biliyoruz. Onlar artık İslam dünyasından destekçi bulamazlar. IŞİD’in yaptığı şey işte bu; ve tüm bu cürümler dünyanın her tarafındaki Müslümanları IŞİD’den nefret ettirdi.”

Lucas Glass sözlerini şu ifadelerle bitirdi:

“Aldatıldım. Hepimiz aldatıldık. Şu muhacirlerin hepsi, gelip IŞİD’e katılan binlerce Müslümanın hepsi aldatıldı.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: