Eski İstihbarat Şefi, Bin Ladin’in Ne Karşılığında Amerikalılara İhbar Edildiğini Yazdı

Eski İstihbarat Şefi, Bin Ladin’in Ne Karşılığında Amerikalılara İhbar Edildiğini Yazdı
Mayıs 28 12:13 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Küresel Cihat Ekolüne yakın sosyal medya hesapları, El Kaide lideri Usame bin Ladin’e 2011 yılında yapılan operasyonla ilgili bazı bilgileri, takipçileriyle paylaştı.

İstihbarat teşkilatlarının çalışma prensiplerine ışık tutan yazı, El Kaide örgütünün bu servislerin faaliyetleri nedeniyle ödediği ağır bedellere de örnek sunuyor.

Pakistan İstihbaratı ISI eski şefi General Durrani, “Casus Tarihi” isimli kitabında El Kaide lideri Usame bin Ladin’e Abbotabad’daki evinde yapılan operasyonla ilgili şunları söyledi:

Pakistan ordusu eski şefi General Kiyaani Arap denizindeki Amerikan deniz kuvvetleri filosunda Amerikalı yetkililerle para karşılığında Usame bin Ladine yapılacak operasyonun detaylarını görüştü ve operasyona yeşil ışık yaktı.

General Durrani ayrıca El Kaide liderinin bulunduğu yeri (Abbotabad) Amerikalılara söyleyen kişinin de ISI subayı olduğunu ve bunu iyi bir para ve ABD’ye yerleşme karşılığında yaptığını yazıyor.

General Durrani kitabında ISI subayının ismini belirtmese de söylentilere göre Usame bin Ladinin saklandığı yeri Amerikalılara bildiren şahıs Pakistan İstihbaratı ISI’a atanmış ve şuan San Diego, ABD’de yaşayan Yarbay Said İqbal olmuştu.

Durrani’ye göre Pakistan ordusunun üst düzey yetkilileri bu anlaşmadan çok kar ettiler.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: