Eşref Gani’den Taliban’a Çağrı

Eşref Gani’den Taliban’a Çağrı
Nisan 14 20:29 2018

Afganistan Devlet Başkanı Gani, “Bu fırsatı iyi kullanın, eğer barış teklifimize olumlu yaklaşırsanız önümüzdeki seçimlere bir siyasi parti olarak katılabilirsiniz.” dedi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ve eşi Rula Gani, ülkede 20 Ekim’de yapılması planlanan milletvekili seçimlerine kayıt yaptırmak için gittiği Amani Lisesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

”Hiçbir adayın seçime müdahale etmek hakkı yoktur”

Milletvekili adaylarının Afganistan yasalarına uygun davranmalarını isteyen Gani, ”Hiçbir adayın seçim sürecine müdahale etme hakkı yoktur.” dedi.

Gani, seçime hile karıştırmak isteyenlerin gerekli cezaları alacağını dile getirerek kadın ve erkek demeden yaşını dolduran her Afganistan vatandaşının seçim için kayıtlarını yaptırması gerektiğini vurguladı.

Taliban örgütüne barış teklifini yineleyen Gani, “Bu fırsatı iyi kullanın, eğer barış teklifimize olumlu yaklaşırsanız önümüzdeki seçimlere bir siyasi parti olarak katılabilirsiniz.” diye konuştu.

İslam Emirliği Taliban Hareketi ABD ve Kabil hükumetinin daha önce de sunduğu benzer teklifleri ”ülkedeki yabancı işgalciler çıkana dek müzakere masasına oturmayacağız” ifadeleriyle geri çevirmişti.

Taliban hareketi ülkede yeniden İslami düzen kurmak istiyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: