Filistin Başbakanı: Konvoyuma HAMAS Saldırdı

Filistin Başbakanı: Konvoyuma HAMAS Saldırdı
Mart 13 14:26 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Filistin Başbakanı Rami El Hamdullah’a bombalı suikast düzenlendi. Başbakan Hamdullah, Gazze ziyareti sırasında aracına yönelik saldırıdan sağ kurtuldu.

Filistin Resmi Haber Ajansı, Gazze’ye giden Başbakan Rami El Hamdullah ve beraberindeki Filistin İstihbarat Başkanı Macid Ferec’in konvoyuna düzenlenen bombalı saldırıda 7 kişinin yaralandığığını duyurdu.

Başbakan Hamdullah, yaralananlar arasında değil.

Saldırının ardından yapılan resmi açıklamada bombalı suikastın Gazze Yönetimini elinde bulunduran HAMAS tarafından gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Başbakan Rami El Hamdullah, Gazze’ye su arıtma tesisini açmak için koruma konvoyuyla beraber gitmişti.

Saldırının ardından su arıtma tesisinin açılış töreninde konuşan Başbakan, ‘Gazze’ye girişimiz sırasında konvoyumuzda üç araç hasar gördü. Bu durum Filistin uzlaşı sürecine olan bağlılığımızı artıracak ve Gazze’ye gelmeye devam edeceğiz’ dedi.

Saldırı sırasında Başbakanla birlikte olan İstihbarat Başkanı Macid Ferec de olaya ilişkin görüşlerini belirttiği bir basın açıklaması yaptı.

İstihbarat Başkanı Ferec ‘Başbakan Hamdullah’ın konvoyunu hedef alan saldırının kim tarafından düzenlendiği hakkında suçlama yöneltmek için erken olduğunu’ ifade etti.

Ferec ekledi: “Ancak her kim burada hakimse toprakların güvenliğine ilişkin tam sorumluluğu alır.”

Gazze Yönetimini elinde bulunduran HAMAS ile Batı Şeri Hükumeti El Fetih arasında geçtiğimiz yıl Aralık ayında ulusal uzlaşı arayışları, sonuç vermemiş ve gerçekleştirilmesi planlanan projeler rafa kaldırılmıştı.

__________________________

İlgili Haber:

HAMAS Lideri: Silahlarımızı Vermiyoruz; Filistini Kurtaracak, ABD Elçiliğini Kapatacağız

“HAMAS – Fetih Uzlaşması Çöküyor”

HAMAS, Gazze Sınır Geçişlerini El Fetih’e Devretti

HAMAS, Gazze Yönetiminden Çekiliyor

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: