Fransa, Cihat Yanlılarının Anne-Babalarına Da Hapis Cezası Veriyor

Fransa, Cihat Yanlılarının Anne-Babalarına Da Hapis Cezası Veriyor
Ekim 07 09:01 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Fransız Mahkemeleri, Suriye’de Esed Rejimine karşı savaşan Muhaliflerin saflarındaki oğlunu ziyarete giden Anneye 10 yıl hapis cezası verdi.

Fransız Yetkililerce ‘Cihatçı Nine’ ismi takılan 51 yaşındaki Christine Riviere, çıkarıldığı mahkemede Suriye’ye yaptığı üç yolculuğun amacının oğlunu görebilmek ve onunla zaman geçirmek olduğunu belirtti.

2014 Temmuzunda Türkiye’de gözaltına alınan Christine Riviere IŞİD saflarında hayatını kaybeden oğluyla anne-oğul bağı nedeniyle görüştüğünü örgütsel bir amacı olmadığını ifade etti.

Fransız makamları ise Christine Riviere’i ‘IŞİD’le kuvvetli bağları olduğunun açığa çıktığı’ gerekçesiyle ‘örgütü lojistik olarak güçlendirmek’ suçundan 10 yıl hapse mahkum etti.

Christine Riviere davası suç delili taşımayan Avrupalı gençlerin ardından cihat yanlılarının ailelerine de ceza verilebileceğini gösteren örneklerden biri olarak kaydedildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığından bir yetkilinin geçen hafta yaptığı açıklamada Suriye ve Irak’taki IŞİD bölgelerinde halen 700 Fransızın olduğu bildirilmişti.

Hakimin ‘oğlunu ayırmak yerine aksine onu teşvik etmişsin gibi görünüyor’ şeklindeki sözleri Christine Riviere’ın yargılandığı mahkemede kayda geçenler arasında yer aldı.

Christine Riviere’a verilen ceza yurt dışındaki oğluna para gönderen bir anneye ‘terörü finanse etmek suçundan’ 2 yıl hapis cezası verilmesinden bir hafta sonra geldi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: