Fransa: İran’ın Nükleer İlerleyişi, Anlaşmamıza Aykırı Değil

Fransa: İran’ın Nükleer İlerleyişi, Anlaşmamıza Aykırı Değil
Haziran 06 13:28 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran’ın nükleer faaliyetlere yeniden başlaması hakkında açıklama yaptı.

Jean-Yves Le Drian, İran’ın nükleer faaliyetlere yeniden başlamasının 2015’te varılan nükleer anlaşmaya aykırı olmadığını söyledi.

Fransız Bakan: “Eğer daha ileri bir seviyeye geçilirse anlaşma bozulur.”

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, L e Drian, Europe 1 radyosuna konuk oldu. Canlı yayında konuşan Jean-Yves Le Drian, Tahran Hükumetinin nükleer faaliyetlerine yeniden başlama kararını değerlendirdi.

Le Drian: “Kırmızı çizgilerle temas etmek tehlikelidir. Bugün İran’ın uranyum zenginleştirme inisiyatifi tamamen Viyana anlaşması çerçevesindedir. Dün ilan edilen karar anlaşmaya aykırı değildir. Eğer daha ileri bir seviyeye geçilirse anlaşma bozulur.”

Anlaşmanın bozulması durumunda Avrupalıların sessiz kalmayacağını ifade eden Fransız Dışişleri Bakanı, bu durumda yeni yaptırımların gündeme geleceğini söyledi ve ekledi:

“Biz anlaşmayı korumak istiyoruz. İran ile bu yönde çalışıyoruz. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) kontrolleri sürdürüyor. İran taahhütlerine tamamen uyuyor.”

Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump, İran’la 2015 yılında varılan anlaşmadan çekildiğini duyurduktan sonra Avrupa Birliği ülkeleri, İran bağlı kaldığı sürece anlaşmayı devam ettireceklerini açıklamıştı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: