Fransa’da Saldırı Yapan Cihat Yanlısının Kardeşi İtalya’da Tutuklandı

Fransa’da Saldırı Yapan Cihat Yanlısının Kardeşi İtalya’da Tutuklandı
Ekim 09 08:55 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İtalyan Polisi, bir hafta önce Marsilya’daki bir tren istasyonunda bıçakla iki kadını öldüren Tunuslu Anis Hannachi’nin kardeşini tutukladıklarını duyurdu.

İtalyan terörle mücadele polisleri, Fransa’nın uluslararası aranma isteğinin ardından düzenlediği operasyonla 25 yaşındaki Ahmet Hannachi’yi tutukladı.

Anis Hannachi, 1 Ekim’de Fransa’nın Marsilya kentinde düzenlediği cihat saldırısında ‘Allahuekber’ diyerek iki kişiyi öldürmüştü.

IŞİD’e bağlı Amaq Haber Haber Ajansıi resmi bir açıklama yayınlayarak olayın sorumluluğunu üstlenmişti.

Anis Hannachi, düzenlediği saldırının ardından Fransız polisi tarafından vurularak öldürüldü.

Polisin ‘çok kompleks’ olarak tanımladığı soruşturma kapsamında Marsilya saldırganının kardeşi Ahmet Hannachi de terör örgütüne üye olma şüphesiyle tutuklandı.

Avrupa’da cihat yanlılarının ailelerine yönelik ‘hukuki’ yaptırımların arttığı gözleniyor.

Fransız Mahkemeleri, önceki gün de Suriye’de Esed Rejimine karşı savaşan Muhaliflerin saflarındaki oğlunu ziyarete giden Anneye 10 yıl hapis cezası verdi.

Fransız Yetkililerce ‘Cihatçı Nine’ ismi takılan 51 yaşındaki Christine Riviere, çıkarıldığı mahkemede Suriye’ye yaptığı üç yolculuğun amacının oğlunu görebilmek ve onunla zaman geçirmek olduğunu belirtti.

2014 Temmuzunda Türkiye’de gözaltına alınan Christine Riviere IŞİD saflarında hayatını kaybeden oğluyla anne-oğul bağı nedeniyle görüştüğünü örgütsel bir amacı olmadığını ifade etti.

Fransız makamları ise Christine Riviere’i ‘IŞİD’le kuvvetli bağları olduğunun açığa çıktığı’ gerekçesiyle ‘örgütü lojistik olarak güçlendirmek’ suçundan 10 yıl hapse mahkum etti.

Christine Riviere’a verilen ceza yurt dışındaki oğluna para gönderen bir anneye ‘terörü finanse etmek suçundan’ 2 yıl hapis cezası verilmesinden bir hafta sonra geldi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: