Burkina Faso’da Cihat Saldırısı

Burkina Faso’da Cihat Saldırısı
Mart 02 14:47 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Fransa’nın Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’daki Büyükelçilik binasına saldırı düzenlendi. Büyükelçilikten yapılan ilk açıklamada şu an saldırı altında oldukları belirtildi.

Saldırı, orduya ait karargah, büyükelçilikler, Başbakanlık ofisi ve Birleşmiş Milletler ofisinin bulunduğu bölgede gerçekleştirildi.

Ulusal televizyona konuşan görgü tanıkları 5 silahlı saldırganın bir kamyonetle Fransa Büyükelçiliği’nin önüne geldiğini, saldırganların tekbir getirerek kamyoneti ateşe verdiğini ve elçiliğe ateş açtığını söyledi.

Burkina Faso Başbakan Danışmanı, eylemi gerçekleştiren 4 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

Fransa, Burkina Faso’daki vatandaşlarına evlerinden dışarıya çıkmamaları çağrısında bulundu.

Fransa, Barkhane Operasyonları adıyla bölgedeki cihat yanlılarına karşı Fildişi Sahili ülkelerindeki hükumetlerin yıkılmaması için destek sunuyor.

Fransa, Afrika’da sömürü ülkelere sahip Avrupa’lı devletlerin önünde yer alıyor.

Abidjan’daki Fransız askeri birlikleri ana karargahı Çad’ın başkenti N’Djamena olan operasyon için lojistik destek sunuyor. Fransız özel birlikleri, Ouagadougou’da konuşlu.

Her yıl operasyon kapsamında Abidjan havalimanı çevresinde yapılan yaklaşık 100 sortinin çoğu Sovyetler döneminden kalma Ukrayna yapımı Antonov’larla gerçekleştiriliyor.

Uçaklar genellikle Fransız askerlerini ve anlaşmalı personellerle kargolarını taşıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: