Guta’da En Az 150 Esed Askeri Öldürüldü

Guta’da En Az 150 Esed Askeri Öldürüldü
Mart 04 13:43 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Jaish Al-Islam’ın sözcüsü, Suriye rejiminin ve destekçilerinin en az 150 üyesinin Şam kırsalındaki doğu Gut’da öldürüldüğünü söyledi.

Sözcü Hamza, resmi sosyal medya hesabından “gece boyunca şafağa kadar bugün Esed milislerinin pozisyonlarına karşı çok sayıda saldırı yapıldı ve izleme – keşif birimi Suriye rejiminin en az 150 unsurunun kendileri için düzenlenen pusulalarla öldürüldüğünü doğruladı” dedi

Jaish Al İslam, Guta’daki en etkin grup olarak biliniyor.

Rejimin doğu Guta’daki unsurları Housh Dwahra ve Rehan köylerine girmeye çalıştığı için son birkaç günde ağır kayıplar verdi.

Öte yandan Suriye’de yürüttüğü arama-kurtarma faaliyetleriyle tanınan ‘Beyaz Baretliler’ adlı Sivil Toplum Kuruluşu STK, 19-28 Şubat arasında Doğu Guta’daki can kayıplarını, yaralanmaları ve saldırıları gösteren bir veri-grafiği yayınladı.

Veri grafiğine göre 8 günlük saldırılarda Doğu Guta’da hayatını kaybedenlerin sayısı 666. 442’si erkek 127’si çocuk ve 95’i kadınlardan oluşan can kayıplarına 2 de Sivil Savunma Çalışanı dahil.

Beyaz Baretlilere göre yaralıların sayısı da 2278. Yaralıların 1073’ü erkek, 658’i çocuk, 540’ı kadın ve 7’si de Sivil Savunma çalışanlarından oluşuyor.

Esed Rejimi, İran Rejimi ve Rusya tarafından 9083 atış gerçekleştirilen Doğu Guta’ya 917 hava saldırısı, 459 karadan karaya füze saldırısı, 284 varil saldırısı, 172 yakıcı silah saldırısı, 15 cluster bomba saldırısı, 3879 füze saldırısı ve 3357 top atışı yapıldı.

Doğu Guta’nın bir haftada maruz kaldığı bombardımanlar arasında ayrıca kimyasal gaz içerikli saldırı da var. Kimyasal saldırıda bir çocuk hayatını kaybederken çok sayıda sivil solunum güçlüğüne bağlı nöbetler geçirdi.

Jaish Al İslam Sözcüsü, sosyal medya hesabından Doğu Guta’da öldürülen askerleri gösteren fotoğraflar paylaştı:

عرض الصورة على تويترعرض الصورة على تويترعرض الصورة على تويترعرض الصورة على تويتر
  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: